Genetik o budoucnosti koronaviru: Vracet se bude jednou ročně, ještě přijde 3. vlna

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Kristýna Pružinová, Martin Krepindl
11. 11. 2020 7:00
Až bude společnost proočkovaná a část lidí bude mít imunitu po prodělání nemoci, koronavirus bude pravděpodobně mezi námi dále kolovat. Vyhovuje mu chladnější počasí, tak se tady jednou za rok objeví. Je možné, že časem také vzniknou mutace, které nebudou způsobovat tak vážná onemocnění. Není ale vyloučeno, že zmutuje i do horší varianty, říká pro Aktuálně.cz molekulární genetik Jan Pačes.
Život v pandemii: Druhá vlna - Jan Pačes | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Molekulární genetik Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky odhaduje, že imunita po aplikaci nové vakcíny proti koronaviru bude trvat přibližně jeden rok - čili podobně jako po běžném očkování proti chřipce. "Ještě jsme ale žádné testy vakcíny, které by jasně řekly, jak dlouho to vydrží, pochopitelně neviděli. Doba je na to krátká," komentuje Pačes.

Podle něj je v lidských silách, aby časem koronavirus úplně zmizel. "Vidíme příklady států, které dokážou zabránit tomu, aby se na jejich území virus vyskytoval," podotýká Pačes. Nicméně plošné vymýcení viru by podle něj vyžadovalo celosvětová opatření, na nichž se společnost není schopná shodnout. "Musely by se například zavřít hranice. A takovou moc a přesvědčovací sílu nikdo v současném světě nemá," dodává Pačes.

Podívejte se také na další díly seriálu Aktuálně.cz Život v pandemii.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Dámský gambit na Netflixu vidělo 62 milionů lidí, v Česku je druhý

Minisérii z šachového prostředí Dámský gambit, ve které hlavní roli ztvárnila Anya Taylor-Joyová, na platformě Netflix vidělo 62 milionů lidí. Firma čísla sledovanosti obvykle nezveřejňuje, činí tak jen v případě mimořádných úspěchů. Netflix zveřejnil 23. října všech sedm dílů Dámského gambitu, které od té doby patří do desítky nejsledovanějších pořadů v USA, Velké Británii, Argentině nebo Izraeli. Momentálně je minisérie druhou nejžádanější položkou Netflixu v Česku, hned za čtvrtou řadou seriálu Koruna.

Podle Netflixu dále Dámský gambit obecně posílil zájem o šachy. Hledání tohoto slova na Googlu stouplo dvojnásobně, uživatelé serveru eBay.com dvakrát častěji hledají předměty související s šachami a webu Chess.com se pětinásobně zvýšil počet zaregistrovaných uživatelů.

Další zprávy