Vakcíny a politika: Ukrajina nechce ruskou, Írán americkou. Srbsko bere všechny

Martin Novák Martin Novák
27. 1. 2021 6:05
Milion dávek čínské vakcíny, čtvrt milionu ruské a desítky tisíc od firem Pfizer a BioNTech nakoupilo během ledna Srbsko. Není členem Evropské unie, a neřídí se tak schvalováním Evropské lékové agentury.
První dodávka čínských vakcín přistála na letišti v Bělehradu 16. ledna.
První dodávka čínských vakcín přistála na letišti v Bělehradu 16. ledna. | Foto: Reuters

Čínské firmy investovaly v uplynulých letech miliardy dolarů do srbské infrastruktury a energetiky, loni na jaře se po čínských dodávkách zdravotnických pomůcek v srbských městech objevily billboardy s nápisem "Děkujeme, bratře Si". Vyjadřovaly poděkování za pomoc čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi.

Srbsko je zatím jediná evropská země, která zakoupila a už používá čínskou vakcínu proti onemocnění covid-19.

Podle balkanisty Ondřeje Žíly z pražské Univerzity Karlovy byl způsob, jakým Srbové vítali dodávky zdravotních pomůcek a děkovali za ně, mimořádný. "Prezident Aleksandar Vučič se snaží o politiku na všechny strany, ale od uprchlické krize v roce 2015 je patrné, že Bělehrad ustoupil od své dřívější orientace na EU. Čína a Srbsko před třemi lety uzavřely dohodu o vzájemném zrušení víz a počet čínských investic v Srbsku se v posledních letech prudce zvyšuje," vysvětluje Žíla s tím, že to samé platí i pro další republiky bývalé Jugoslávie.

Čínské vakcíně dalo přednost také Turecko, které koupilo šest a půl milionu dávek. Ve stavu nouze se na Peking obrátila také Brazílie, přestože její pravicový prezident Jair Bolsonaro se dříve stavěl k Číně podezřívavě a sdílel na ni kritický názor. Teď ale na Twitteru Číně poděkoval.

Brazílie podepsala s Čínou dohodu o tom, že firma Butantan v Sao Paulu bude sama vyrábět pro brazilský trh čínskou vakcínu. V jihoamerické zemi s 210 miliony obyvateli zemřelo na covid-19 přes 217 tisíc lidí, což je nejvíce na světě po Spojených státech.

Ruskou vakcínou Sputnik-V očkuje sousední Argentina, její využití už schválily například Mexiko, Venezuela, Malajsie, Pákistán a také Maďarsko, jako zatím jediná členská země Evropské unie.

Z politických důvodů je Sputnik-V nepřijatelný pro Ukrajinu, která je od roku 2014 ve válce s proruskými ozbrojenci na Donbasu. Někteří politici na východě země se pokoušeli její schválení prosadit, ale neuspěli. "Ruskou vakcínu pořizovat nebudeme. Moskva by toho zneužila k prosazování svého vlivu a destabilizaci Ukrajiny," řekla ukrajinská vicepremiérka Olga Stefanišinová. Kyjev ale počítá s dodávkami čínské vakcíny a nakoupil také prvních dvacet tisíc dávek od Pfizeru a BioNTechu.

Írán naopak odmítá vakcíny vyrobené americkými nebo britskými firmami. Nevěří jim, protože USA i Británie jsou pro vládu v Teheránu nepřítelem. Americké a britské vakcíny výslovně zakázal ve svém projevu vůdce íránského režimu ajatolláh Alí Chameneí. Ten dokonce USA a Británii obvinil ze snahy covid-19 co nejvíce rozšířit po světě.

Teherán schválil k použití ruskou vakcínu Sputnik-V, ale nakoupil i dodávky od firmy AstraZeneca, která sídlí v Británii a na vývoji látky spolupracovala s Oxfordskou univerzitou. Problém Íránci vyřešili tím, že člen vládního týmu pro otázky očkování Mínu Muhráz označil AstraZenecu za švédskou firmu. Společnost přitom vznikla v roce 1999 spojením švédské firmy Astra B a britské Zeneca Group.

Video: Jak funguje ruská vakcína Sputnik-V

Jak funguje ruská vakcína Sputnik V | Video: Aktuálně.cz, Reuters
 

Právě se děje

před 18 minutami

Počet poštovních zásilek ze zemí mimo EU se v celním řízení od července až ztrojnásobí

Počet poštovních zásilek ze zemí mimo Evropskou unii, které podléhají celnímu řízení, se od července až ztrojnásobí. Důvodem jsou nová pravidla EU, podle kterých je nutné i za zásilky s hodnotou do 22 eur odvádět DPH. Vyplývá to z vyjádření zástupců Celní správy a České pošty na čtvrteční tiskové konferenci.

Loni prošlo celním řízením okolo 18 milionů poštovních zásilek, o rok dříve to bylo 28 milionů. Pokles způsobila pandemie koronaviru. Podle generálního ředitele Romana Knapa pošta v současnosti denně doručuje 30 000 až 50 000 zásilek, které budou podléhát celnímu řízení.

V současné době zásilky nízké hodnoty prochází jednoduchým celním řízením, které zajišťuje poštovní operátor či přepravce. Příjemce zásilky nemusí prakticky nic řešit a objednané zboží je mu přímo poštovním operátorem nebo expresním přepravcem doručeno. Nově bude muset příjemce podávat elektronické celní prohlášení. To se dosud vztahovalo na balíky s cenou od 22 do 150 eur.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Policie obvinila útočníka, který napadl zdravotní sestru v nymburské nemocnici lopatou

Policie ve čtvrtek dopoledne obvinila útočníka, který v úterý večer v nymburské nemocnici napadl zdravotní sestru lopatou. Muž se k činu přiznal, jeho motivem bylo dostat se do vězení. Policisté podají návrh na vzetí obviněného do vazby, soud bude o návrhu rozhodovat nejpozději v pátek dopoledne, řekla ve čtvrtek policejní mluvčí Petra Potočná.

"Dnes v dopoledních hodinách kriminalisté zahájili trestní stíhání jednatřicetiletého muže pro spáchání trestného činu těžké ublížení na zdraví ve stadiu pokusu," uvedla Potočná. Kriminalisté mu navíc prokázali spáchání další majetkové a násilné trestné činnosti.

"K motivu napadení zdravotní sestry uvedl, že čin spáchal úmyslně a z důvodu touhy dostat se do vězení," dodala Potočná. Muž v úterý večer vnikl do objektu nemocnice, kde zezadu přistoupil ke zdravotní sestře a udeřil ji lopatou do hlavy. Žena skončila ze zraněním v nemocnici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy