Brusel - Za posledních deset let byla nezaměstnanost žen v porovnání s mužskou vždy vyšší, vlivem ekonomické krize se ale karta otočila a ženy mají od loňského května větší šanci získat práci.
Podle Evropského statistického úřadu (Eurostat) je důvodem propouštění v průmyslovém a stavebním sektoru, kde počet pracujících mužů jasně převažuje.
V lednu 2010 se v EU27 (současné sestavě Evropské unie) nezaměstnanost mužů pohybovala okolo 9,7 procenta, zatímco žen bez práce bylo 9,3 procenta. Nezaměstnanost byla u mužů vyšší v 15 členských zemích. V České republice však počet nezaměstnaných mužů (7,8 %) ženy nepřevýšil (8,8 %).
Největší rozdíl v nezaměstnanosti zaznamenali v Estonsku, kde nepracuje 11,2 procenta žen a 19,7 procenta mužů. Nejpozitivnější mužskou bilanci mělo Řecko, kde je počet nezaměstnaných mužů oproti ženám výrazně nižší. Muži jsou zde bez práce v 7,1 procenta případů, ženy oproti tomu v 13,5 procenta.
Ve třetím čtvrtletí loňského roku bylo v Evropské unii zaměstnáno 58,7 procenta žen a 71 procent mužů, o rok dříve to bylo 59,4 procenta a 73,3 procenta.
Jediný stát, kde byla v předchozím roce zaměstnanost žen větší, byla Litva. Práci mělo 61,2 procenta žen a 59,6 procenta mužů.
Z dat také vyplývá, že přibližně každá čtvrtá žena (26 procent) bude v roce 2030 starší 65 let.
Průměrná délka života by měla podle očekávání narůstat. V roce 2030 by dle statistik Eurostatu měli muži v Evropské unii dosáhnout průměrně 80 let, u žen se předpokládá 85,3 roku. V Čechách se muži pravděpodobně dožijí 78,1 let a ženy 83,7 roků.
Češi si s internetem netykají
Eurostat monitoroval také využívání internetu. Česká republika patří mezi státy, které moderní médium pro shánění práce využívají nejméně. Uchyluje se k tomu jen osm procent českých mužů a žen. Nejčastěji práci na internetu shánějí Dánové, ženy v 27 procentech případů, muži o něco častěji, tedy v 28 procentech.