V TV duelu podle Francouzů Sarkozy porazil Royalovou

man
3. 5. 2007 13:00
Souboj sledovala zhruba polovina ze 44 miliónů voličů
Pohled do studia těsně před začátkem debaty.
Pohled do studia těsně před začátkem debaty. | Foto: Reuters

Paříž - Více než dvacet miliónů diváků sledovalo podle prvních odhadů dvouhodinový duel Nicolase Sarkozyho a Ségolene Royalové, které vysílaly živě dvě francouzské televizní stanice.

Tedy zhruba tolik lidí, jako před rokem finále fotbalového Mistrovství světa mezi Francií a Itálii.

O novém prezidentovi rozhodnou Francouzi už za čtyři dny, v neděli 6.května. Agentura BVA v úplně posledním průzkumu odhadla vítězství Sarkozyho v poměru 52 ku 48 procentům.

Agentura Opinonway v dnešním bleskovém průzkumu zjistila, že většinu lidí přesvědčil v televizní debatě více Sarkozy. Za vítěze duelu ho označilo 53 procent dotázaných, Royalovou pouze 31 procent.

Sarkozy: Musíme více pracovat

Diskuse moderovaná dvěma novináři trvala od devíti do jedenácti hodin večer. Oba kandidáti se podle očekávání vzájemně obviňovali z toho, co v minulosti udělali nebo neudělali a zda za to či ono nese ve Francii odpovědnost pravice či levice.

Royalová zvolila velmi útočnou taktiku, často svému protivníkovi skákala do řeči. Hned na úvod mu vyčetla, že během svého pětiletého vládnutí on a jeho strana pro Francii téměř nic neudělali.

Nicolas Sarkozy je favoritem.
Nicolas Sarkozy je favoritem. | Foto: Reuters

A vše, co slibuje nyní, prý už mohl plnit dříve jako ministr financí a vnitra.

Podle Sarkozyho musí Francie přidat v produktivitě práce a ekonomickém růstu. Jedině on prý má lék.

"Náš ekonomický růst je nižší než v jiných vyspělých demokraciích. A víte proč, paní Royalová? Protože pracujeme méně než ostatní," řekl pravicový kandidát vládního Svazu pro lidové hnutí.

Narážel tak na to, že Royalová trvá na zachování pětatřicetihodinového pracovního týdne. To označil za katastrofu pro francouzskou ekonomiku.

Obhajoval také svůj plán na snížení daní. "Francie má nejvyšší daně v Evropě. Platíme zkrátka na daních příliš mnoho," uvedl.

Royalová: Francouzi mají strach

Jeho levicová soupeřka ho napadla za to, že jako bývalý ministr vnitra nese spoluzodpovědnost za nárůst kriminality a násilí v zemi.

"V roce 2002 jste sliboval nulovou toleranci vůči zločinu. A nyní vidíme, že Francouzi mají z kriminality a násilí stále větší strach. Násilnosti na školách stouply o 26 procent. (...) Já chci být prezidentkou takové Francie, v níž nejsou násilí a agresivita na vzestupu a v níž se bojuje s nezaměstnaností," prohlásila třiapadesátiletá matka čtyř dětí.

Podařilo se v debatě kandidátce socialistů přesvědčit alespoň část Francouzů, aby hlasovala pro ni ?
Podařilo se v debatě kandidátce socialistů přesvědčit alespoň část Francouzů, aby hlasovala pro ni ? | Foto: Reuters

Sarkozy oponoval, že údaje o stoupající kriminalitě nejsou pravdivé. Royalové se během duelu málokdy díval do očí, většinou se obracel ke dvojici moderátorů.

Televizní debata rozhodla o vítězi voleb v roce 1974. Giscard D´Estaing byl tehdy v duelu přesvědčivější než Francois Mitterrand a na poslední chvíli získal pro sebe mnoho hlasů.

Naposledy byla Francie svědkem přímého televizního souboje v roce 1995. Tehdy sledovalo sedmnáct miliónů diváků diskusi Jacquese Chiraka a socialisty Lionela Jospina.

Při posledních volbách před pěti lety Chirac televizní diskusi s lídrem krajní pravice Jean-Marie Le Penem odmítl.

Sarkozy těsně před debatou uvedl, že ji nepovažuje za klíčovou pro svůj úspěch.

"Každý moment v předolební kampani je důležitý, ale já nepatřím k těm, kteří příliš dramatizují dopad takovýchto diskusí," řekl rozhlasové stanici France Inter.

Jak dál v unii a ve vztahu k USA ?

Představy Sarkozyho a Royalové o zahraniční politice Francie se v některých bodech liší. Sarkozy je stoupencem lepší spolupráce s USA, během loňské návštěvy se ve Washingtonu krátce sešel s prezidentem Georgem Bushem.

VÝSLEDKY 1.KOLA

  • Nicolas Sarkozy  31,11 %
  • Ségolene Royalová  25, 83%
  • François Bayrou  18,55 %
  • Jean-Marie Le Pen  10,51 %
  • Olivier Besancenot  4,11 %
  • Philippe de Villiers  2,24%

Kritizoval také způsob, jakým Paříž oponovala Washingtonu před invazí do Iráku v roce 2003. Od kritiků za to dostal přezdívku "Američan Sarkozy."

Royalová si drží od USA větší odstup. Nicméně slibuje tvrdý postoj vůči Íránu kvůli jeho jadernému programu a tvrdí, že islámské republice nesmí mít dovoleno vlastnit atomovou bombu.

Omluva Bushovi nebude

"Neomluvila jsem se a nikdy se neomluvím Georgi Bushovi za to, že jsme neposlali naše vojáky do Iráku," řekla televizi France 2.
Sarkozy ovšem uvedl, že se v žádném případě Bushovi neomlouval.

Prvomájová demonstrace na podporu Royalové.
Prvomájová demonstrace na podporu Royalové. | Foto: Reuters

Royalová si během předolební kampaně ale stihla znepřátelit Kanadu. Tamní vláda reagovala velmi ostře na její prohlášení, že pohlíží se sympatiemi na možnou nezávislost frankofonní kanadské provincie Québec.

Rozdílný pohled na Turecko 

Pravicový kandidát chce vyhlásit moratorium pro přijímání nových členů do Evropské unie. Je stoupencem zkrácené verze euroústavy, takzvané miniústavy a nebrání se zřízení funkce ministra zahraničí Evropské unie.

Royalová je pro euroústavu i pro to, aby v ní byla zakotvena například práva zaměstnanců. Na rozdíl od Sarkozyho neodmítá vstup Turecka do Evropské unie.

Imigrace ? Ano, ale řízená 

Ve vnitřní politice je Sarkozy - dvaapadesátiletý syn maďarských přistěhovalců - znám návrhy na omezení přílivu imigrantů.

Chce tvrdá opatření proti nelegální imigraci a je pro povolení vstupu těm přistěhovalcům, jejichž profese a dovednosti Francie potřebuje. Plánuje také přísněji postihovat recidivisty a zpřísnit tresty pro mladistvé pachatele zločinů.

Royalová tak radikální v omezení imigrace není. Naopak navrhuje, aby se místních voleb mohli účastnit i lidé, kteří mají v zemi povolení k pobytu a nejsou francouzskými občany.

Méně státních zaměstnanců

V ekonomice slibuje Sarkozy zásadní reformu. Navrhuje snížit počet lidí zaměstnaných ve státních službách a snížit počet ministerstev. Slibuje, že nezaměstnanost stlačí pod pět procent (nyní je oficiálně 8,4 procenta).

Jeho soupeřka hodlá stanovit minimální měsíční mzdu 1 500 eur, vytvořit půl miliónu nových pracovních míst pro mladé Francouze a změnit zákon, který umožňuje firmám snadněji a rychleji propouštět.

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy