V Sýrii zemřelo 37 vojáků, armáda nasadila i tanky

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
29. 10. 2011 23:45
Od pátku si násilnosti vyžádaly desítky životů. Armádní operace v Homsu trvají 14 dní
Snímek pořízený mobilem po demonstraci v Dará 10. dubna. Lze vidět, jak příslušníci ozbrojených sil odklízejí těla demonstrujících.
Snímek pořízený mobilem po demonstraci v Dará 10. dubna. Lze vidět, jak příslušníci ozbrojených sil odklízejí těla demonstrujících. | Foto: Reuters

Damašek - Desítky lidí zahynuly v sobotu v Sýrii při pokračujících násilnostech vyvolaných odporem proti tamějšímu vládnoucímu režimu.

Syrská armáda v sobotu poslala do staré čtvrti středosyrského Homsu tanky. Snaží se z města dostat dezertéry, kteří se podle agentury Reuters uchýlili v pátek právě do této části města. Armádní operace v Homsu trvají čtrnáct dní.

Ve městě se údajně skrývá několik set dezertérů. V pátek se násilnosti soustředily v Homsu a Hamá. Podle ochránců lidských práv při střetech přišlo za posledních 24 hodin jen v Homsu o život 37 vojáků a také deset civilistů. Dalších 53 vojáků utrpělo v Homsu zranění.

Nejméně deset syrských vojáků v sobotu přišlo také o život při přestřelce s ozbrojenou skupinou patrně z řad dezertérů u hranic s Tureckem. Zahynul i jeden z ozbrojenců, kteří nastražili vojenskému oddílu léčku.

Protirežimní nepokoje v Sýrii si od března vyžádaly podle OSN 3000 obětí. Syrští ochránci lidských práv odhadují, že 40 procent z nich připadá na Homs. Toto milionové město leží na západě Sýrie a od Damašku je vzdálené asi 160 kilometrů.

Z armády, v jejímž vedení jsou hlavně příslušníci šíitské sekty alávitů, k níž náleží také prezident Bašár Asad, utíká stále více vojáků. Se zbraní v ruce mnozí chrání syrská města a útočí na vojsko. V noci na sobotu prý dezertéři napadli dvě armádní hlídky v Homsu a zabili 17 vojáků.

Syřané si přejí hlavně politické uvolnění, ale se vzrůstajícím počtem mrtvých volají i po odstoupení Asada. Prezident slíbil reformy i povolení politických stran. Odstoupit ale nehodlá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Musk prodal akcie automobilky Tesla za 6,9 miliardy dolarů

Nejbohatší člověk světa Elon Musk prodal akcie automobilky Tesla v hodnotě 6,9 miliardy dolarů. Vyplývá to z výkazů pro Americkou komisi pro kontrolu cenných papírů. Agentura Reuters k tomu napsala, že s vidinou právní bitvy se společností Twitter ohledně dohody o jejím převzetí chce Musk zabránit rozprodeji akcií Tesly.

Musk přitom letos v dubnu řekl, že neplánuje další prodej svého podílu Tesly. Stalo se to poté, co prodal akcie v hodnotě 8,6 miliardy dolarů.

Právní experti ovšem tvrdí, že pokud šéf Tesly a společnosti SpaceX prohraje svoji při s Twitterem a bude nucen ho koupit nebo zaplatit vysokou pokutu, je možné, že bude muset prodat další akcie společnosti vyrábějící elektromobily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy