V Sýrii už 3000 mrtvých, OSN varuje před katastrofou

Martin Novák Martin Novák
14. 10. 2011 15:46
Země se blíží k občanské válce, tvrdí vysoká komisařka OSN pro lidská práva
Demonstrace ani přes tvrdé represe neustávají.
Demonstrace ani přes tvrdé represe neustávají. | Foto: Reuters

Damašek - Při syrských protestech proti režimu prezidenta Bašára Asada už počet mrtvých překročil tři tisíce. Oznámila to v pátek vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová.

Povstání trvá už sedm měsíců, ale prezident odmítá odstoupit nebo i jen jednat s opozicí.

Demonstrace jsou rozháněny střelbou ostrými náboji, množí se přestřelky mezi vojáky loajálními režimu a dezertéry, kteří se přidali na stranu revoluce. Podle Pillayové Sýrii hrozí občanská válka.

"Je povinností všech členů mezinárodního společenství, aby společným a rázným postupem podnikli ochranná opatření dříve, než pokračující tvrdé represe a zabíjení uvrhnou tuto zemi do skutečné občanské války," uvedla.

Zabíjení pokračuje i v pátek. Podle opozičních aktivistů zahynulo šest lidí při demonstracích v Damašku a Dará na jihu země.

Rada bezpečnosti OSN neschválila rezoluci vyzývající syrský režim k ukončení represí protože ji vetovaly Rusko a Čína. Oba státy ale vyzývají Asada, aby zahájil reformy, které sliboval.

Evropská unie zpřísnila své sankce proti Damašku, když zmrazila jakoukoliv spolupráci s největší syrskou bankou, Commercial Bank of Syria.

V důsledku sankcí a sedmi měsíců nepokojů syrská ekonomika prudce padá. Přestali jezdit turisté a země Evropské unie zcela přerušily dovoz ropy ze Sýrie.

Mezinárodní měnový fond pro letošek předpovídá pokles syrské ekonomiky o dvě procenta.

Na druhé straně syrská vláda oznámila, že se dohodla s německou firmou Siemens na rozšíření elektrárny severně od Damašku. Kontrakt má hodnotu 419 milionů dolarů.

Bašár Asad a jeho generálové.
Bašár Asad a jeho generálové. | Foto: Reuters

K sankcím vůči syrskému režimu se má brzy připojit také Turecko. Stále kritičtější jsou vůči Bašáru Asadovi také arabské země.

Saúdská Arábie, Kuvajt a další státy z Perského zálivu žádají svolání mimořádného summitu Ligy arabských států, kde by se situace v zemi řešila. Summit se sejde v Káhiře v neděli.

Asad trvá na tom, že za nepokoji stojí radikální islamisté a teroristé. Na potlačování demonstrací nasazuje nejloajálnější složky svých ozbrojených sil. Milice dobrovolníků Šabíha (Duchové) a čtvrtou armádní divizi, které velí jeho bratr Mahír.

Podle opozičních aktivistů od března zatkla policie a armáda přes deset tisíc lidí, mnozí z nich jsou ve vězení surově mučeni.

Syrská armáda a všechny ozbrojené složky jsou ovládány náboženskou komunitou alávitů, která tvoří zhruba deset procent obyvatel Sýrie. Patří k ní i prezident Asad.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy