V Sýrii už 3000 mrtvých, OSN varuje před katastrofou

Martin Novák Martin Novák
14. 10. 2011 15:46
Země se blíží k občanské válce, tvrdí vysoká komisařka OSN pro lidská práva
Demonstrace ani přes tvrdé represe neustávají.
Demonstrace ani přes tvrdé represe neustávají. | Foto: Reuters

Damašek - Při syrských protestech proti režimu prezidenta Bašára Asada už počet mrtvých překročil tři tisíce. Oznámila to v pátek vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová.

Povstání trvá už sedm měsíců, ale prezident odmítá odstoupit nebo i jen jednat s opozicí.

Demonstrace jsou rozháněny střelbou ostrými náboji, množí se přestřelky mezi vojáky loajálními režimu a dezertéry, kteří se přidali na stranu revoluce. Podle Pillayové Sýrii hrozí občanská válka.

"Je povinností všech členů mezinárodního společenství, aby společným a rázným postupem podnikli ochranná opatření dříve, než pokračující tvrdé represe a zabíjení uvrhnou tuto zemi do skutečné občanské války," uvedla.

Zabíjení pokračuje i v pátek. Podle opozičních aktivistů zahynulo šest lidí při demonstracích v Damašku a Dará na jihu země.

Rada bezpečnosti OSN neschválila rezoluci vyzývající syrský režim k ukončení represí protože ji vetovaly Rusko a Čína. Oba státy ale vyzývají Asada, aby zahájil reformy, které sliboval.

Evropská unie zpřísnila své sankce proti Damašku, když zmrazila jakoukoliv spolupráci s největší syrskou bankou, Commercial Bank of Syria.

V důsledku sankcí a sedmi měsíců nepokojů syrská ekonomika prudce padá. Přestali jezdit turisté a země Evropské unie zcela přerušily dovoz ropy ze Sýrie.

Mezinárodní měnový fond pro letošek předpovídá pokles syrské ekonomiky o dvě procenta.

Na druhé straně syrská vláda oznámila, že se dohodla s německou firmou Siemens na rozšíření elektrárny severně od Damašku. Kontrakt má hodnotu 419 milionů dolarů.

Bašár Asad a jeho generálové.
Bašár Asad a jeho generálové. | Foto: Reuters

K sankcím vůči syrskému režimu se má brzy připojit také Turecko. Stále kritičtější jsou vůči Bašáru Asadovi také arabské země.

Saúdská Arábie, Kuvajt a další státy z Perského zálivu žádají svolání mimořádného summitu Ligy arabských států, kde by se situace v zemi řešila. Summit se sejde v Káhiře v neděli.

Asad trvá na tom, že za nepokoji stojí radikální islamisté a teroristé. Na potlačování demonstrací nasazuje nejloajálnější složky svých ozbrojených sil. Milice dobrovolníků Šabíha (Duchové) a čtvrtou armádní divizi, které velí jeho bratr Mahír.

Podle opozičních aktivistů od března zatkla policie a armáda přes deset tisíc lidí, mnozí z nich jsou ve vězení surově mučeni.

Syrská armáda a všechny ozbrojené složky jsou ovládány náboženskou komunitou alávitů, která tvoří zhruba deset procent obyvatel Sýrie. Patří k ní i prezident Asad.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy