Krvavý pátek v Sýrii. Bylo zabito na 40 demonstrantů

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
29. 10. 2011 8:30
Liga arabských států poslala Bašáru Asadovi naléhavou zprávu požadující konec zabíjení
Podle některých zdrojů zahynulo v Hamá 71 lidí, podle jiných na 115.
Podle některých zdrojů zahynulo v Hamá 71 lidí, podle jiných na 115. | Foto: Reuters

Hamá - Nejméně 40 civilistů zastřelily syrské armádní síly, když v pátek střílely na demonstranty požadující mezinárodní ochranu před prezidentem Bašárem Asadem a jeho potlačováním prodemokratických protestů.

S odvoláním na syrské protivládní aktivisty to uvedla agentura Reuters. BBC mluví o 37 mrtvých. K zabíjení došlo nejvíce ve městech Homs a Hamá.

Zraněny byly desítky protestujících, stovky dalších byly zatčeny. Jeden z nejkrvavějších dnů za sedm měsíců protestů proti Asadově rodině vládnoucí zemi 41 let vyvolal i dosud nejsilnější oficiální reakci arabského světa.

Výbor Ligy arabských států k syrské krizi v pátek prohlásil, že "syrské vládě poslal naléhavou zprávu vajydřující vážné znepokojení nad pokračujícím zabíjením syrských civilistů."

Ve svém stanovisku arabští ministři "vyjádřili naději, že syrská vláda podnikne kroky k ochraně civilistů." Od začátku protestů bylo v Sýrii zabito na tři tisíce civilistů.

Arabští ministři se mají se syrskými představiteli setkat v neděli v katarské metropoli Dauhá.

Libyjský scénář NATO v Sýrii nezopakuje

Asad poslal tanky a vojska do měst Hamá a Homs před třemi měsíci, aby tam rozdrtily demonstrace a stále více ozbrojené protesty proti jeho autokratické vládě.Podle něj protesty organizují ozbrojené gangy a zahraniční extrémisté.

"Bezletová zóna pro Homs je legitimní požadavek" cituje Reuters jeden z transparentů v tamní čtvrti Chalídia. Bezletová zóna byla vyhlášena i nad Libyí, kde letadla NATO pomohla svrhnout diktátora  Muammara Kaddáfího. Do situace v Sýrii ale aliance už nemá chuť zasahovat.

Opoziční syrská Národní rada požádala o mezinárodní ochranu. Nepožádala konkrétně o vojenskou intervenci, přestože protestující v ulicích se jí dožadují stále víc.

Asad dosud proti demonstrantům vojenská letadla nepoužil, takže bezletová zóna by na jeho tvrdém postupu vůči nim mnoho nezměnila. Pokud by ovšem jako v případě Libye piloti nenapadli jeho pozemní vojska a vojenské základny.

Antiasadovské protesty povzbudila Kaddáfího smrt z minulého týdne. Poté, co před třemi měsícy tanky vpadly do několika měst, rozšířily se demonstrace i na venkov, jak byli demonstranti nuceni změnit taktiku spočívající ve shromažďování se na velkých náměstích.

Povinné demonstrace na podporu Asada

Úřady tento týden zorganizovaly velké proasadovské protesty, kterých se v hlavním městě Damašku, východosyrském Hasaka a přímořském Latakia zúčastnily desítky tisíc lidí. Státní zaměstnanci a školní děti měli účast povinnou.

Většinu z 20 milionů obyvatel Sýrie tvoří sunitští muslimové, klan Asadů ale patří k menšinové sektě alávitů, což je odnož šiítského islámu tvořící jen asi desetinu populace.

Arabské země na Středním východě jsou většinou sunnitské. Tamní lídři jsou proto opatrní v kritice Asada, protože se obávají, že jeho svržení by mohlo posílit vlnu podobných protestů i v jejich zemích, která se v nich vzedmula spolu takzvaným arabským jarem.

Nadvláda sunnitů v Sýrii by také ovlivnila Izrael nadělala by zmatek v regionálních vazbách.

Liga arabských států chtěla ukončit krveprolití tím, že nabídla Asadovi zprostředkování rozhovorů a opozicí. Setkání s arabskými ministry se uskutečnilo ve středu, žádný výsledek ale nepřineslo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Erupce novozélandské sopky má již 16 obětí, záchranáři stále pátrají po dvou lidech

V nemocnici australského Sydney v sobotu zemřel muž zraněný při nedávné erupci sopky na novozélandském ostrově White Island, oznámil list The New Zealand Herald. Ve dvou nemocnicích v Sydney leží podle deníku osm zraněných, z nichž pět je v kritickém stavu. Lékaři se tak obávají, že počet obětí se může v příštích dnech dál zvýšit.

Policejní potápěči také znovu začali prohledávat vody blízko ostrova ve snaze najít těla dvou zbývajících obětí výbuchu. Na ostrov White Island byly vrtulníkem dopraveny dva potápěčské týmy, které se pokoušejí nalézt těla dvou dosud pohřešovaných obětí. Jejich pátrání zatím výsledek nepřineslo.

Dvě hledané oběti by měli být Novozélanďané, průvodce a kapitán lodi, která vozila turisty na ostrov, napsala agentura AP. V době pondělní erupce bylo na ostrově asi 47 turistů z Austrálie, USA, Německa, Číny, Velké Británie a Malajsie.

Další zprávy