Reuters: Syrská armáda se pomalu ale jistě drolí

Reuters ČTK Reuters, ČTK
28. 10. 2011 11:00
Dezerce syrských vojáků ohrožují režim Bašára Asada více než pouliční protesty
Příznivce prezidenta Asada (na plakátu) je stále ještě vidět. Snímek z demonstrace v Damašku, která se odehrála 26. října 2011.
Příznivce prezidenta Asada (na plakátu) je stále ještě vidět. Snímek z demonstrace v Damašku, která se odehrála 26. října 2011. | Foto: Reuters

Damašek - Dezerce syrských vojáků ohrožují režim prezidenta Bašára Asada více než pouliční protesty, které Sýrií otřásají několik měsíců.

Armáda se podle diplomatů a vojenských expertů citovaných agenturou Reuters drolí. Přibývá dezercí, avšak alávitší velitelé nepřestávají vojáky posílat rozdrtit odpůrce do všech koutů Sýrie.

Alávité jsou menšinovou šíitskou sektou, většina Syřanů se hlásí k sunnitskému islámu.

"Ten rozpad začíná být neudržitelný. Asad se už nemůže spoléhat na sunnitské mužstvo. Přesuny klíčových a vyčerpaných jednotek stojí hodně peněz. Přestává být dostatek lidí na to, aby mohli souběžně zasahovat proti opozici v jejích hlavních baštách. Mezi sunnity narůstá vůči Asadovi odpor. Možná, že nad venkovskými oblastmi kontrolu ztratí," soudí nejmenovaný evropský diplomat.

Odpor vůči vládnoucí elitě v armádě sílí od svržení a smrti bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

Útoky dezertérů na konvoje a pevnosti jsou v minulých týdnech prudší hlavně v severní provincii Idlib u hranice s Tureckem a také podél dálnice mezi Damaškem a Halabem. V Idlibu, Homsu a Hamá bylo podle opozice zabito několik desítek vojáků. Podle Damašku zahynulo od začátku protestů 1100 vojáků a policistů.

OSN odhaduje bilanci nepokojů na 3000 mrtvých Syřanů.

Syrští dezertéři za sebou na rozdíl od libyjských opozičních jednotek nemají mezinárodní podporu. Syrský konflikt se protahuje, Asad má v rukou velká města jako Damašek nebo Halab, ale jeho odpůrci mu zdatně konkurují v menších městech a venkovských oblastech u hranic s Tureckem, Jordánskem a Libanonem.

K nejvěrnějším oddílům patří jednotky, v nichž slouží alávité, k nimž patří také Asadův klan. Jsou členy hlavně elitní a nejlépe vyzbrojené republikánské gardy a čtvrté obrněné brigády. Z těchto složek žádné dezerce hlášeny nejsou. Stojí za nimi opět alávity ovládaná vojenská rozvědka a tajná služba letectva. Obě mají za úkol dezercím zabránit.

Bezpečnostní jednotky sázejí na taktiku, jejímž jádrem je rozmístit kolem měst sunnitské vojáky pod velením alávitských tajných agentů. Několik set vojáků prý bylo zavražděno za to, že odmítli poslechnout rozkazy. Vojsku nyní velí Asadův bratr Máhir a švagr obou Ásif Šaukat. Právě jemu diplomaté připisují odpovědnost za rozkazy k potlačování protestů.

V Homsu dezertéři brání sunnitská sídliště a čelí útokům vojáků i Asadových milicionářů. Ve venkovských oblastech provincie Homs operuje dezertérská jednotka, jíž velí Alí bin Abí Tálib. V Rastanu Asadovým lidem deset dní vzdorovala jiná skupina dezertérů pod velením Chálida bin Valída. V bojích o toto město podle opozice padlo 100 bin Valídových lidí a povstalců.

Nejvýraznějším z dezertérů byl zběhlý kapitán Abdarrahmán Šajch. "Je prohnaný. Dezertéři v Turecku hrají malou roli. Nemají účinné zbraně, chybí jim přenosné protitankové střely. Potřebují mezinárodní podporu, aby se k nim dostalo víc peněz na nákup zbraní," sdělil opoziční zdroj.

Profesor z americké vojenské akademie Andrew Terrill řekl, že povstaleckých bojovníků v Sýrii není mnoho, ale i tak mohou způsobit velké ztráty, protože syrská armáda je vycvičená na válku s Izraelem a na ovládání Libanonu, nikoli na boj proti partyzánům v obydlených oblastech. "Případů dezerce bude zřejmě přibývat stejně jako střetů mezi zběhy a vojáky. Situace se může obrátit ve prospěch opozice, ale bod obratu ještě nenastal. Pro Asada se situace horší," řekl.

Domnívá se, že kdyby Asad a jeho lidé nabyli dojmu, že se dostali do bezvýchodné situace, stáhli by se do alávity obývaných oblastí v okolí Latákíje. Kdyby takto vyklidili terén, mohla by být podobně jako v Libyi ustavena přechodná vláda a ta by mohla žádat o mezinárodní uznání i pomoc světa.

Bývalý stratég jordánské armády generálmajor Músá Hadíd řekl, že velení syrské armády zpřísnilo cenzuru a omezilo vojákům dovolené. Chce zabránit tomu, aby se sunnitští vojáci doma dověděli o rozměrech masakrů, jichž se armáda dopouští v jejich domovských oblastech. "Vojáky pocházející z jihu posílají na sever a naopak. Přes veškerou kontrolu nad veliteli i vojskem začíná v armádě ochabovat důvěra v režim. Vojáci čekají na příležitost, jak se připojit k oponentům," sdělil Hadíd.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Erdogan změnil názor, s viceprezidentem USA Pencem se nakonec setká

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se ve čtvrtek setká s americkým viceprezidentem Mikem Pencem a ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Informoval o tom šéf komunikací turecké vlády. Dříve totiž Erdogan setkání v rozhovoru s televizí Sky News odmítl s tím, že bude jednat pouze se svým protějškem Donaldem Trumpem a nechal se slyšet, že americkou delegaci, která chce jednat o nynější turecké intervenci v Sýrii, odkáže na jejich protějšky v turecké vládě.

Zástupci vlády USA letí do Turecka ve středu, ve čtvrtek pak mají začít oficiální jednání. Pompeo řekl, že cílem mise je najít řešení situace v Sýrii a ne rozbít americko-turecké vztahy.

před 1 hodinou

Basketbalisté Nymburka zahájili Ligu mistrů výhrou nad Bambergem

Basketbalisté Nymburka zahájili základní skupinu Ligy mistrů vítězstvím 91:71 nad Bambergem. Domácí v pražské hale Královka vykročili za výhrou nad čtvrtým celkem minulého ročníku už v první čtvrtině, kterou vyhráli o 19 bodů.

Středočeši soupeře v úvodním dějství dokonale zaskočili. Do zápasu vstoupili sérií 16:0 a Bamberg se poprvé prosadil až po čtyřech minutách. Nymburk i díky 13 bodům Jaromíra Bohačíka první čtvrtinu vyhrál 30:11. Ve druhé části německý tým výrazně přitvrdil v obraně a Středočeši o poločasové přestávce vedli o 18 bodů.

Po pauze převzal Bamberg aktivitu, Nymburku se přestalo dařit střelecky i na doskoku a po nepovedeném závěru třetí čtvrtiny se náskok domácích ztenčil na osm bodů. Závěrečná čtvrtina už ale byla opět v režii Nymburka, který zpřesnil střelbu a vzal si dvouciferný náskok zpět. Nejlepším střelcem zápasu byl Bohačík s 24 body.

Basketbalová Liga mistrů - skupina C, 1. kolo:

Nymburk - Bamberg 91:71 (30:11, 52:34, 65:57)

Nejvíce bodů: Bohačík 24, Booker 18, Dalton 14, Hankins 10 - B. Taylor 16, Harris a Lee po 11, K. Taylor 10. Fauly: 20:21. Trestné hody: 24/21 - 16/9. Trojky: 6:14. Doskoky: 44:43.

Tabulka:

1. Nymburk 1 1 0 91:71 2
2. Tenerife 1 1 0 81:67 2
3. VEF Riga 1 1 0 80:74 2
4. Peristeri 1 1 0 70:64 2
5. Mornar Bar 1 0 1 74:80 1
6. Gaziantep 1 0 1 64:70 1
7. Nižnij Novgorod 1 0 1 67:81 1
8. Bamberg 1 0 1 71:91 1
před 1 hodinou

Basketbalistky USK Praha začaly Evropskou ligy výhrou v Rize

Basketbalistky ZVVZ USK Praha vstoupily úspěšně do nového ročníku Evropské ligy a vyhrály v Lotyšsku nad TTT Riga 73:66. Nejlepšími střelkyněmi v barvách českých šampionek a obhájkyň třetího místa byly shodně se 17 body Alyssa Thomasová a Valériane Ayayiová. Další zápas čeká svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové za týden ve Francii proti Bourges.

1. kolo Evropské ligy basketbalistek:

Skupina A:

TTT Riga - ZVVZ USK Praha 66:73 (14:20, 32:37, 43:58)

Nejvíce bodů: Drammehová 13, Harperová, Strautmaneová obě 12 - Thomasová, Ayayiová obě 17, Jonesová 12. Fauly: 18:18. Trestné hody: 21/16 - 20/13. Trojky: 6:6. Doskoky: 37:41.

Zdroj: ČTK
Další zprávy