V Súdánu objeveny nové masové hroby, boje trvají

Zahraničí Zahraničí, Tereza Šídlová
16. 7. 2011 23:14
OSN upozorňuje na boje na hranici nově vzniklého státu Jižní Súdán
Oslavy samostatnosti v Jižním Súdánu
Oslavy samostatnosti v Jižním Súdánu | Foto: Reuters

Praha - Nově vzniklá Republika Jižní Súdán byla během minulého týdne přijata do OSN, oslavy ale kazí trvající boje na hranici se severním Súdánem.

Podle nejnovější zprávy OSN má na neklidné hranici docházet ke vzdušným úderům, útokům na kostely, nezákonným zatčením, únosům a domovním prohlídkám.

V oblasti Jižního Kordofanu, která zůstala součástí převážně muslimského severního Súdánu, se mohou nacházet i masové hroby, citovuje zprávu CNN.

„Jsem stále více znepokojena přibývajícími podezřeními, že v oblasti se nacházejí masové hroby, ztrácejí se civilisté a že dochází k útokům na základě etnické příslušnosti," řekla Valerie Amosová, vedoucí úřadu OSN pro koordinaci humanitárních akcí.

OSN vstup zakázán

Zpráva naznačuje, že porušování lidských práv, které lze kvalifikovat jako válečné zločiny, se dopouští súdánská vláda. Informace z oblasti je těžké ověřit. Poté, co mise OSN v Súdánu skončila, nemají představitelé mezinárodní organizace do oblasti přístup.

„Zpráva OSN poskytuje jen malé nahlédnutí do toho, co se děje v Jižním Kordofanu," uvedl Philippe Bolopion z organizace Human Rights Watch.

Boje v Jižní Kordofanu začaly 6. června, už tehdy OSN žádalo přístup do oblasti, jeho žádosti ale byly súdánskou vládou zamítnuty.

Podle Amosové bude humanitární pomoc potřebovat téměř jeden a půl milionu lidí z dotčené oblasti. "Víme, že minimálně 73 tisíc lidí muselo kvůli bojům opustit své domovy. Máme ale podezření, že toto číslo může být mnohem vyšší," uvedla.

Satelitní důkazy

Velvyslankyně USA při OSN Susan Riceová ve středu řekla, že přesun těchto lidí je důsledkem bojů mezi zbývajícími rebely a súdánskými vojáky. "Obě strany se musí okamžitě dohodnout na ukončení bojů. Násilí, porušování lidských práv a zamezování přístupu humanitárním organizacím musí skončit," řekla.

Podle Ivana Simoviče, představitele OSN pro lidská práva, existují druhotné důkazy o existenci masových hrobů v oblasti. Ten také připomněl, že v Jižním Kordofanu bylo uneseno osm pracovníků OSN a jeden střelen do nohy.

Zpráva OSN upozorňuje především na útoky na civilní sídla v Nubíjských horách, které jsou domovem křesťanské minority, která za nezávislost bojovala na straně jihu.

Oblast monitoruje i satelitní systém Harvardské humanitární iniciativy, její představitelé v týdnu sdělili, že systém Satellite Sentinel Project odhalil "vizuální důkazy masových hrobů v Jižním Kordofanu".

Zpráva OSN doporučuje vyšetření porušování lidských práv v oblasti a možné postoupení k Mezinárodnímu trestnímu soudu.

 

Právě se děje

Další zprávy