Nepotkal jsem tu nikoho, kdo by volil Trumpa, říká Čech, který prorazil v Silicon Valley

Ondřej Houska Ondřej Houska
7. 11. 2016 11:32
Čech David Semerád tráví většinu času v americkém Silicon Valley, centru firem jako Apple, Facebook či Google. Je spolumajitelem a výkonným ředitelem společnosti STRV, která se věnuje softwarovému vývoji a poradenství v oblasti technologických inovací pro americké firmy. "Zatím jsem nikoho, kdo by Trumpovi fandil, nepotkal," říká v rozhovoru se zvláštním zpravodajem Aktuálně.cz v USA. "Neznamená to nutně, že by kolem mě byli samí skalní příznivci Hillary. Je z ní tady jasná volba spíš proto, že Trump je tu nepopulární."
Český podnikatel David Semerád.
Český podnikatel David Semerád. | Foto: Archiv Davida Semeráda

Vnímáte, jak je letos kampaň vyhrocená, plná osobních útoků? Jaký z toho máte pocit?

Můj kamarád, který žije ve Spojených státech trvale, říkal, že by se k osobním útokům nikdy nesnížil. Ale v tomto případě by údajně podpořil cokoliv, co dostane Trumpa z kola ven. Na tom je vidět, že se teď trochu bourají morální zábrany v americké společnosti. Už je ten předvolební souboj přerostl.

Ovlivňuje vás osobně současná prezidentská kampaň? 

Mě to nepříjemně ovlivňuje v tom, že zabírá přední místa u téměř všech amerických novin. Proto jsem odhlásil předplatné Wall Street Journal a zaplatil britské Financial Times, kde toho aspoň není tolik. Přijde mi, že neustálé novinky o tom, komu Trump sáhl na zadek, mě nikam neposunou. Daleko zajímavější mi přijde sledovat, jakým způsobem se světové ekonomiky vyrovnávají s ekonomickou stagnací a někde propadem, a do toho se objevují země jako Česko, které se minimálně velmi nízkou mírou nezaměstnanosti dostávají opět na předkrizové hodnoty.

V posledních letech se hodně mluví o tom, že ženy mají pořád malé zastoupení ve vedení firem nebo ve vrcholné politice. Může být v tomto směru případné zvolení Hillary Clintonové do Bílého domu důležité? 

Myslím, že po Obamovi jako prvním černošském prezidentovi by to byl další signál, který by jasně uzavíral kapitolu historie lidstva, ve které ženy neměly rovnoprávné postavení. Z pohledu diverzity v top manažerském a politickém prostředí by to byla skvělá věc. Ale o tom, zda je konkrétně Hillary ta správná žena pro prezidentský úřad, zatím nejsem přesvědčen.

Vnímáte jako důležité naopak i to, že republikánský prezidentský kandidát Donald Trump je poměrně úspěšný a známý podnikatel? Potřebuje americká politika víc takových lidí?

On zas tak úspěšný není. Určitou část peněz zdědil. Řekl bych, že v politice lidi se zkušeností z byznysu určitě potřeba jsou, ale prezident by měl mít především velké charisma a schopnost vybrat si k sobě schopné lidi, kteří za něj věci odpracují. 

Jak se v USA podniká? Co by podle vás měli nový prezident a vláda udělat pro to, aby se podnikalo ještě lépe?

Líbí se mi, že v USA není tolik regulací jako v zemích Evropské unie. Nejsem velkým zastáncem regulací, protože berou z trhu pestrost, díky které se na něm můžou poprat firmy se skvělou podporou nabízených služeb nebo produktů a firmy, které téměř nic navíc nenabízí, ale jsou schopné se dostat na nízkou cenu. Pak je na spotřebiteli, aby se rozhodl. Student potřebuje jiné věci než rodina s dětmi. Regulace trhu tohle volbu zabíjejí a služby se unifikují. To je podle mě špatně.

Reportér Ondřej Houska natáčel ve Philadelphii před vystoupením zpěvačky Katy Perry s městskými příznivci Hillary Clintonové. | Video: Ondřej Houska
 

Právě se děje

Další zprávy