Pchjongjang/Peking - V Severní Koreji došlo v sobotu k zemětřesení, které mělo ohnisko na zemském povrchu nepříliš daleko od místa, kde KLDR provádí jaderné testy. Informovaly o tom úřady sousedních zemí.
Čínská geologická služba nejprve uvedla, že se zřejmě jedná o důsledky exploze. Následně však své tvrzení změnila, s tím že zemětřesení mělo vlastnosti přirozeného otřesu. Jihokorejská meteorologická agentura v prvotních odhadech otřesy označila za zřejmý důsledek tektonické činnosti.
K názoru, že nešlo o nový severokorejský jaderný test, se přiklonil i norský seizmologický ústav Norsar. Mezinárodní agentura monitorující jadernou aktivitu CTBTO upozornila, že šlo o slabší otřesy než při minulých jaderných pokusech. Pchjongjang ve čtvrtek sdělil, že chystá dosud nejsilnější test vodíkové bomby.
CTBTO uvedla, že k otřesům došlo asi 50 kilometrů od místa, kde severokorejský režim obvykle zkoušky provádí. Dodala, že příčinu otřesů vidí v přírodní činnosti.
Podle nejmenovaného pracovníka jihokorejské meteorologické služby, kterého citovala agentura Jonhap, nebyla naměřena "akustická vlna, která je obvykle registrována v případě otřesů způsobených lidskou činností". "Proto sobotní otřesy (v KLDR) řadíme v daném okamžiku do kategorie přírodního zemětřesení," citovala jeho vyjádření agentura Reuters.
K názoru, že otřesy poblíž severokorejské zkušební střelnice pravděpodobně nebyly vyvolány novým nukleárním testem, dospěl i norský seizmologický ústav Norsar. Dosud vyhodnocené seizmické signály mluví spíše pro následný otřes nebo skalní sesuv v důsledku velkého podzemního jaderného testu ze 3. září, citovala z prohlášení Norsaru agentura DPA.
Dosud poslední jaderný test provedl severokorejský režim 3. září a země se po něm otřásla silou až 6,3 stupně. Rada bezpečnosti OSN v reakci na něj po iniciativě Spojených států přijala minulý týden sankce omezující dovoz ropy do KLDR a vývoz textilu.
Severokorejský ministr zahraničí pak uprostřed ostrých slovních výměn mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a diktátorem Kim Čong-unem prohlásil, že jednou z reakcí KLDR by mohl být dosud nejsilnější test vodíkové bomby v Pacifiku.