Základem obvinění proti Trumpovi je jeho údajná snaha přinutit ukrajinské vedení, aby mu pomohlo v politické kampani před listopadovými prezidentskými volbami. Kyjev měl dodat "špínu" na bývalého viceprezidenta Joea Bidena, který je považován za hlavního Trumpova volebního soka.
Hned zahájení senátní procedury dnes potvrdilo hluboké politické rozdělení této kongresové komory. Jablkem sváru je požadavek demokratů povolat hned v úvodní fázi procesu svědky a vyžádat si od vlády a Bílého domu dokumenty, které údajně Trumpa usvědčují. Čtyřstránkový návrh organizační rezoluce, který vypracoval šéf republikánské senátní většiny Mitch McConnell, ovšem předpokládá rozhodování o případném předvolání svědků až v mnohem pozdějších fázích soudní procedury.
Republikáni dodatky demokratů schválit neplánují
V některých z projednávaných bodů dnes nicméně republikáni demokratům ustoupili. Podle původního harmonogramu měla v úvodní debatě každá strana - tedy žalobci demokraté i obhájci republikáni - celkem 24 hodiny během čtyř dnů na prezentaci svých argumentů. McConnell po protestech demokratů a údajně i některých republikánů ještě každé straně jeden den přidal. Souhlasil rovněž s tím, že do dokumentace impeachmentu neboli procesu ústavní žaloby na hlavu státu budou zařazeny i důkazy shromážděné Sněmovnou reprezentantů.
O organizační rezoluci budou možná senátoři hlasovat ještě dnes. Demokraté se netají záměrem navrhovat další organizační dodatky, které ovšem republikáni nemají v úmyslu schválit. V Senátu mají převahu 53 ku 47 mandátům.
Jednat se má šest dní v týdnu, volné budou jen neděle. Jak dlouho bude soudní proces v Senátu trvat, si málokdo troufá odhadnout. "Budu trčet ve Washingtonu bůhvíjak dlouho," povzdechl si dnes demokratický senátor z Vermontu Bernie Sanders.
Výsledek impeachmentu je nicméně podle mnohých zřejmý: Trump z funkce odvolán nebude. Otázkou jen zůstává, jak proces ovlivní jeho šance na listopadové znovuzvolení.
Na straně demokratů vedou proces šéf výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb Adam Schiff a předseda právního výboru Jerrold Nadler. Tým doplňuje pět dalších demokratických senátorů. Obhajobu Trumpa povedou právní poradce Bílého domu Pat Cipollone a osobní Trumpův právník Jay Sekulow. Po ruce budou mít tři další experty včetně renomovaných právníků Alana Dershowitze a Kena Starra. Na průběh procesu dohlíží předseda nejvyššího soudu John Roberts.