Moskva - Odívání malých chlapců do vojenských uniforem má v Rusku velkou tradici. A poslední dobou se snahami režimu Vladimira Putina připomínat události druhé světové války po svém zesiluje až do absurdní roviny.
Před několika dny se na stránkách internetového obchodu Jarmark mastěrov objevila k prodeji dětská uniforma, přesně napodobující stejnokroj tajné policie NKVD, kterou ovládal diktátor Stalin.
Tajná služba z časů Sovětského svazu má přitom na svědomí miliony lidských životů. A to především z řad samotných Rusů.
Dětská uniforma je přesnou kopií originálu, včetně modré furažky, placaté čepice se štítkem a rudou hvězdou se srpem a kladivem.
Uniforma pro všechny příležitosti
Jak stojí v nabídce, "uniforma je vhodná pro rekonstrukce událostí s vojenskou tematikou, dětské hry, divadelní představení, fotografování či oslavy Dne vítězství".
Stejnokroj pro chlapce i dívky stojí 6000 rublů (cca 2000 korun) a je možné si k němu zakoupit nárameníky s důstojnickou hodností, kožený řemen s pouzdrem na revolver, řemínek na šavli a vysoké holínky.
Video: Militantní Rusko. Děti si hrají na vojáky v uniformách i s maketami tanků
Jako jedna z prvních na uniformu na své facebookové stránce upozornila šokovaná aktivistka zabývající se ochranou lidských práv Olga Romanovová.
Ta ji ve svém příspěvku doprovodila sérií fotografií vězňů dětských táborů z časů stalinských procesů, určených pro nejmladší potomky nepřátel sovětského režimu.
NKVD (Lidový komisariát vnitřních záležitostí) byl založen v červenci 1934 a vedle zajištění interní bezpečnosti SSSR se zabýval špionáží i kontrašpionáží a bojem s "vnitřním nepřítelem". Spravoval také gulagy.
Za druhého lidového komisaře vnitra Nikolaje Ježova nabyly stalinské represe obřích rozměrů a odhaduje se, že jen v letech 1937-1938 příslušníci NKVD zastřelili na 800 tisíc lidí. Vraždění ve věznicích a lágrech tajné služby pokračovalo i za Ježovova nástupce Lavrentije Beriji.
Charakteristické pro stalinismus bylo i to, že jak první lidový komisař vnitřních záležitostí Genrich Jagoda, tak i Ježov byli nakonec zatčeni a popraveni. Stejný osud stihl i Beriju, byť to již bylo po Stalinově smrti v rámci boje o moc za Chruščovovy éry.
Přepisování dějin
Navzdory krvavým zvěrstvům je v dnešním Rusku sovětský režim stále populárnější. A nejen to. Diktátor Josif Vissarionovič Stalin je oslavován jako vítěz nad hitlerovským Německem a moudrý vůdce, jenž řídil industrializaci země.
Kremelská propaganda také například ráda tvrdí, že druhá světová válka začala až 22. června 1941, kdy Německo napadlo Sovětský svaz. A zamlčuje fakt, že už v roce 1939 Rudá armáda vpadla spolu s nacisty do Polska a zemi si společně rozdělili.
O situaci v dnešním Putinově Rusku také vypovídá zásah proti učebnici profesora Permské univerzity Andreje Suslova, široce se zabývající érou stalinismu.
Federální služba pro dozor v oblasti telekomunikací, informačních technologií a masmédií (známá pod zkratkou Roskomnadzor) ji loni přiřadila na černou listinu. Její pracovníci Suslovovu publikaci označili za nepřátelskou vůči státu a nebezpečnou pro děti.
Historik Suslov se nyní brání před soudem, který svůj verdikt má vynést koncem tohoto roku.
Vladimir Putin naopak podpořil vydání Moderních dějin Ruska, zabírajících roky 1945 až 2006, jejichž autorem je jeden z předních kremelských ideologů Vladislav Surkov. Éra SSSR je v knize popisována jako "příklad nejspravedlivější společnosti na světě" a Stalin jako "nejúspěšnější sovětský vůdce".