V Rusku a Bělorusku začínají velké vojenské manévry. USA preventivně přesunuly jednotky do Pobaltí

ČTK ČTK
14. 9. 2017 9:15
V Rusku a Bělorusku začalo velké vojenské cvičení Západ 2017, kterého se účastní asi 13 tisíc mužů. K dispozici budou mít stovky tanků, děl a minometů, prostředků protivzdušné obrany, vrtulníků a letadel. Západní sousedé Ruska považují cvičení za bezprostřední vojenské ohrožení. USA kvůli němu preventivně přesunuly do Pobaltí 600 příslušníků výsadkových jednotek a převzaly ochranu vzdušného prostoru Litvy, Lotyšska a Estonska.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Moskva/Minsk - V západních regionech Ruska a v Bělorusku začíná velké týdenní vojenské cvičení Západ 2017, které je pro Rusko vyvrcholením letošního výcviku a pro ruské sousedy a západní státy provokací a důvodem k obavám z nového tlaku Moskvy.

Strategické cvičení má podle ruských armádních špiček obranný charakter a není namířeno proti žádné třetí zemi. Zapojit se do něj má necelých 13 tisíc mužů, i když podle nedávného prohlášení německé ministryně obrany Ursuly von der Leyenové má jít až o 100 tisíc vojáků ve zbrani. Ruské ministerstvo obrany toto tvrzení odmítlo jako absurdní.

Velké manévry Ruska a Běloruska se konají každý druhý rok, na běloruské území se má tentokrát přesunout kolem tří tisíc ruských vojáků. K dispozici budou mít stovky tanků, děl a minometů, prostředků protivzdušné obrany, vrtulníků a letadel. Scénář předpokládá obranu před útokem ze západního směru, z fiktivních zemí nazvaných Vněšnorija, Besarabija a Lubenija.

Západní sousedé Ruska považují cvičení Západ 2017 za bezprostřední vojenské ohrožení. Ukrajina obvinila Moskvu, že hodlá své diverzní oddíly přesunout na ukrajinské území a využít je k sabotážím a provokacím. Ministři obrany Polska a Litvy dali najevo obavu, že Rusko a Bělorusko během cvičení obsadí část polského a litevského území.

Spojené státy preventivně přesunuly do Pobaltí 600 příslušníků výsadkových jednotek a převzaly ochranu vzdušného prostoru Litvy, Lotyšska a Estonska. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga zachovává aliance klid, ale "je na pozoru".

Moskva útočné záměry popírá, zvlášť energicky ujišťuje cizinu o ryze cvičné povaze manévrů běloruská vláda. "Nic neskrýváme a skrývat ani nesmíme. Pokud státy NATO chtějí na našem cvičení být, budou vítány," řekl nedávno běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Podle informací ruského tisku byli na cvičení pozváni pozorovatelé z Ukrajiny, Polska, Švédska, Norska a tří pobaltských států a zástupci několika mezinárodních organizací.

 

Právě se děje

Další zprávy