Lukašenko jedná v Kyjevě. Přijel rozptýlit obavy Ukrajiny z běloruské spolupráce s Moskvou

ČTK ČTK
21. 7. 2017 15:08
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko navštívil v Kyjevě svůj protějšek Petra Porošenka. Lukašenko hodlá při pátečním setkání diskutovat o krizi na východě Ukrajiny a o vztazích Minsku a Kyjeva. Ukrajina se obává především velkých vojenských manévrů Západ 2017, které v září uspořádá ruská a běloruská armáda. Podle ukrajinského ministra obrany by Rusko mohlo cvičení zneužít proti Ukrajině i Evropě.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se svým ukrajinským protějškem Petrem Porošenkem při návštěvě Kyjeva.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se svým ukrajinským protějškem Petrem Porošenkem při návštěvě Kyjeva. | Foto: Reuters

Kyjev - Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v pátek jedná v Kyjevě, kam přijel diskutovat s ukrajinským hostitelem Petrem Porošenkem o dvoustranných stycích a hlavně o krizi na východě Ukrajiny.

Podle místních médií se běloruský vůdce snaží uklidnit kyjevské vedení, že hospodářská, ale ani vojenská spolupráce Minska s Moskvou není namířena proti ukrajinským zájmům.

Obavy Ukrajiny jsou spojeny hlavně s velkými vojenskými manévry Západ 2017, které v září v Bělorusku a na západě evropské části Ruska uspořádá ruská a běloruská armáda.

Kyjev má stejně jako západní státy podezření, že ruské ozbrojené síly po ukončení manévrů zanechají na běloruském území část své výzbroje. Minsk ovšem v poslední době posilování ruské vojenské přítomnosti na svém území odmítá.

Ukrajinský ministr obrany Stepan Poltorak v pátek na facebooku napsal, že Rusko může cvičení Západ 2017 zneužít proti Ukrajině i proti Evropě. "Manévry jsou mimořádně mohutné a mohou se stát začátkem agrese nejen proti Ukrajině, ale i proti kterékoli jiné evropské zemi, která má společné hranice s Ruskem," napsal ministr s tím, že Kyjev bude na vývoj "náležitě reagovat".

Velitel amerických jednotek v Evropě generál Ben Hodges agentuře Reuters řekl, že spojenci z NATO budou osud ruské výzbroje umístěné během cvičení v Bělorusku pečlivě sledovat. Náměstek ruského ministra zahraničí Grigorij Karasin v pátek v rozhovoru pro agenturu RIA Novosti označil nicméně obavy Západu za "vtip".

I Lukašenko chtěl během jednání s Porošenkem ukrajinské obavy z aliance mezi Minskem a Moskvou rozptýlit. "Netrpíme žádnou alergií, náš obchod ani naše přátelské svazky nejsou namířeny proti nikomu," řekl podle agentury TASS.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy