V Pekingu vzniká protismogová policie. Bude kontrolovat grilování i hořící odpadky na ulici

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 9. 1. 2017 21:24
Peking vytvoří policejní jednotku, která bude bojovat proti smrtícímu smogu. Čínská metropole strávila i první týden nového roku zahalená v husté smogové cloně. Policisté by měli kontrolovat hořící odpadky na ulicích nebo celkově zasahovat proti lidem, kteří porušují předpisy. Podle kritiků ale nemusí taková jednotka přinášet velké výsledky. Nezmůže totiž nic s uhelnými elektrárnami a auty, kterých je v ulicích Pekingu pět milionů.
Čínské hlavní město Peking se znovu topí ve smogu.
Čínské hlavní město Peking se znovu topí ve smogu. | Foto: Reuters

PekingPeking se v posledních dnech potýká s hustým smogem, přes který je jen těžko vidět. V čínské metropoli proto vzniká nová policejní jednotka, která má bojovat proti znečištění ovzduší.

Podle pekingského starosty Cchaj Čchiho budou policisté dohlížet na grilování pod širým nebem, kontrolovat hořící odpadky na ulicích nebo celkově zasahovat proti lidem, kteří porušují předpisy.

Peking také letos uzavře svou poslední uhelnou elektrárnu a sníží spotřebu uhlí o 30 procent, uvedl Cchaj Čchi pro státní média. Úřady se dále chystají zrušit 500 továren a dostat ze silnic 300 tisíc starších automobilů, které jsou hlavním zdrojem znečištění ovzduší.

"Bude to ještě dlouhá cesta ke splnění očekávání veřejnosti," dodal starosta.

Čínské hlavní město se s toxickým smogem potýká poměrně často. Množství škodlivých látek v ovzduší tu v roce 2015 překročilo limity stanovené Světovou zdravotnickou organizací více než osmkrát.

"Válku" znečištění Čína vyhlásila už v roce 2014. Tím u mnoha lidí vzbudila naději, že v kvalitě životního prostředí dojde k rozsáhlé změně. Namísto toho se ale vládní kontroly běžně setkávají s porušováním zákonů.

Například minulý týden inspekce z ministerstva životního prostředí zjistila, že některé podniky obnovily provoz v plném rozsahu, a to navzdory zákazu vlády. Ta vyhlásila v Pekingu a dalších 25 městech na severu a východě Číny nejvyšší, červený stupeň znečištění.

Celkem více než 500 stavenišť a firem a deset tisíc vozidel porušilo nařízení.

Smog zkracuje Číňanům život o pět a půl roku

Jenže pekingská policejní jednotka může udělat jen málo pro to, aby se lidem lépe dýchalo. Zaměřuje se totiž na pouliční zdroje znečištění a nezmůže nic s ocelárnami a uhelnými elektrárnami, které jsou v sousední provincii Che-pej.

Bezmocná je také proti pěti milionům vozů, které jsou denně v ulicích a způsobují zácpy. Přitom právě auta mají na svědomí bezmála třetinu škodlivých látek v ovzduší, uvádí čínské ministerstvo životního prostředí.

"Hlavní příčinou problémů se smogem v regionu je z dlouhodobého hlediska kombinace těžkého průmyslu a energetiky, což vyžaduje velké změny," řekl ministr Čchen Ťu-ning, kterého citoval server BBC.

Nicméně i přes taková prohlášení se vláda zdráhá provést rozsáhlou změnu. Obává se ekonomických dopadů a případných nepokojů.

Školské úřady v Pekingu až minulý týden souhlasily s instalací čističek vzduchu ve školních učebnách. Ustoupily tak déle než rok trvajícímu tlaku znepokojených rodičů.

Studie Nankinské univerzity z loňského prosince zjistila, že znečištěný vzduch souvisí s nejméně jedním milionem úmrtí v Číně každý rok a může za třetinu všech úmrtí ve velkých městech této země. To je stejné množství Číňanů, jaké umírá každoročně kvůli kouření. Z další studie vyplynulo, že smog v některých částech Číny zkracuje očekávanou délku života o pět a půl roku.

 

Právě se děje

před 28 minutami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ochranný systém při testech odpojil běloruskou jadernou elektrárnu, v provozu je pouhé dva měsíce

Běloruská jaderná elektrárna byla v sobotu při testovací proceduře odpojena, protože se spustil ochranný systém reaktoru. Uvedlo to běloruské ministerstvo energetiky. Úroveň radiace v oblasti je ale podle ministerstva normální. Elektrárna u města Astravec byla spuštěna loni v listopadu.

"Ochranný systém byl aktivován při pilotním průmyslovém provozu prvního bloku, v jehož rámci jsou v současné době testovány systémy a zařízení," uvedlo ministerstvo. Úroveň radiace v okolí elektrárny je na běžné úrovni, dodal úřad.

První jaderná elektrárna v zemi se nachází na severu Běloruska, poblíž hranic s Litvou, a postavila ji ruská státní firma Rosatom za ruský úvěr deset miliard dolarů (217 miliard Kč). Provoz formálně zahájil prezident Alexandr Lukašenko 7. listopadu, kvůli poruše však musela být následující den odstavena. Opětovně spustila provoz a byla znovu připojena k síti 19. listopadu. Ministerstvo tehdy uvedl, že elektrárna pracuje na 40 procent své kapacity.

Zdroj: ČTK
Další zprávy