Foto: Znečištěné ovzduší každý rok zabije na tři miliony lidí. Smog trápí Peking, Dillí i Paříž

Peking zahalený do smogu.
Na Nový rok se čínská metropole Peking znovu začala topit ve štiplavém šedém smogu.
Koncentrace prachových částic přesáhla podle měření amerického velvyslanectví 500 mikrogramů na metr krychlový. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom považuje za bezpečnou maximální hustotu PM 2,5 (prachové částice menší než 2,5 mikrometru) 25 mikrogramů na metr krychlový během jednoho dne. Koncentrace škodlivých částic tak dvacetkrát přesáhla mezinárodně povolený limit.
Už v prosinci byl v Pekingu na pět dní vyhlášen nejvyšší, červený stupeň smogového znečištění. S tím souvisela řada dopravních a pracovních omezení. Byly například uzavřeny školy, omezen provoz v některých továrnách a zrušeny desítky letů. Nyní platí druhý nejvyšší – oranžový stupeň.
Většina lidí v Pekingu si nasadila na obličej roušky. Podle odhadů, jež cituje list Guardian, až 1,6 milionu Číňanů zemře každý rok na nemoci způsobené dýcháním znečištěného vzduchu.
Foto: Reuters
Hana Vařáková
Aktualizováno 5. 1. 2017 22:38
Peking se před koncem roku opět ponořil do smogového oparu. Byly uzavřeny školy a omezen provoz. Nejvyšší stupeň byl vyhlášen i v dalších 25 čínských městech. V silně znečištěném životním prostředí žijí ale stamiliony lidí po celém světě. Ohroženo je nejen jejich zdraví, ale i životy. Podle Světové zdravotnické organizace znečištěné ovzduší každý rok zabije 3,3 milionu lidí. To je víc než HIV, malárie a chřipka dohromady. Nejhůře jsou na tom lidé ve velkých městských aglomeracích.
 

Právě se děje

před 48 minutami

Silný vítr zastavil horní úsek kabinové lanovky na Sněžku

Silný vítr dnes kolem poledne zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu zůstal v provozu. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli vlekaři na webu lanovky. Z Růžové hory se turisté mohou na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru. V provozu je lanovka denně od 08:00 do 19:00. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

Lanovka na Sněžku se rozjela do letní sezony ve středu 12. května, a to po více než třech měsících odstávky dané epidemickými restrikcemi. Následně se ve východních Krkonoších do letní sezony rozjely také lanovky ze Špindlerova Mlýna na Medvědín a na Pláně, z Janských Lázní na Černou horu, z Velké Úpy na Portášky a z Herlíkovic na Žalý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy