Mimořádná zpráva

Peking poprvé vyhlásil červený stupeň pohotovosti. Kvůli smogu zavírá školy

ČTK ČTK
7. 12. 2015 13:58
Minimálně tři dny potrvá nejvyšší stupeň pohotovosti v čínské metropoli. Kvůli smogové situaci byl druhý stupeň vyhlášen již minulý týden. V pondělí ale dosáhla hustota prachových mikročástic 300 mikrogramů na metr krychlový, přičemž Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje za maximální bezpečné množství 25 mikrogramů. Z těchto důvodů byl kromě výuky ve školách pozastaven také provoz stovek továren a utlumena byla i stavební činnost.
Policisté na Náměstí Nebeského klidu se proti znečištěnému ozvduší chrání rouškami.
Policisté na Náměstí Nebeského klidu se proti znečištěnému ozvduší chrání rouškami. | Foto: Reuters

Peking - Čína v pondělí vyhlásila pro Peking nejvyšší, červený stupeň pohotovosti v souvislosti se smogovou situací. Nejhorší má být situace od úterka do čtvrtka.

Úřady nařídily uzavřít školy, utlumit stavební činnost a omezena bude také doprava. Je to poprvé, co čínská metropole vyhlašuje tento stupeň, a znamená to, že špatné podmínky potrvají déle než tři dny po sobě.

Foto: Reuters

Město původně vyhlásilo oranžový, tedy druhý stupeň, ale během dne jej zvýšilo.

V Pekingu byl vyhlášen oranžový stupeň už minulý týden, kdy musely stovky továren zastavit provoz a staveniště dostala příkaz přerušit veškeré práce, při nichž se zvedá prach.

Nyní po vyhlášení červeného stupně vláda ve svém prohlášení nařizuje zastavení venkovních stavebních prací a uzavření škol.

Podle pondělních údajů dosáhla hustota prachových mikročástic 300 mikrogramů na metr krychlový, přičemž Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje za maximální bezpečné množství 25 mikrogramů.

Foto: Reuters

Smog převážně vzniká ze zplodin automobilů a spalování uhlí při zimním vytápění domů a bytů. Časté znečištění ovzduší patří mezi hlavní zdroje nespokojenosti čínské veřejnosti s komunistickou vládou země.

Čína už představila plány na šedesátiprocentní snížení hlavních znečišťujících látek do roku 2020. Analytici nicméně míní, že toto oznámení mělo spíše ukonejšit hněv veřejnosti než přispět k řešení emisí skleníkových plynů.

 

Právě se děje

Další zprávy