V New Jersey vyrostlo komunitní městečko bezdomovců

Petr Jemelka Petr Jemelka
17. 9. 2011 23:30
Městečko pro bezdomovce funguje 5 let, za poslední rok se jeho populace zdvojnásobila
Městečko je ukryto v lese.
Městečko je ukryto v lese. | Foto: CNN

Lakewood -  Nezaměstnanost ve Spojených státech dosáhla v důsledku ekonomické krize hrůzných rozměrů. Podle posledních statistik sužuje chudoba 46 milionů Američanů a zdá se, že lépe jen tak nebude.

Mnozí z těch, kteří ztratili práci, přišli i o střechu nad hlavou a ocitli se v bezvýchodné situaci. Bez domova si nemohou najít práci a bez práce zase nemohou platit nájem.

Pomocnou ruku lidem, kteří se ocitli v tomto bludném kruhu, nabízí jako jeden z mála reverend Steven Brigham, zakladatel stanového městečka na předměstí Lakewoodu ve státě New Jersey .

Lidé v nesnázích mohou do jeho Tent City přijít a žít tu zcela zdarma po boku ostatních.

"Funguje to tady jako komunita, všichni si navzájem pomáhají a jsou tu spokojení. Panuje tu duch sounáležitosti," vysvětlil reportérům televize CNN reverend, který město založil v roce 2006, tedy ještě před vypuknutím hospodářské krize.

Do bezdomovce se vcítíte, až když se jim stanete

Krize ale život v komunitě značně oživila. Jen v posledním roce se podle Brighama populace stanového městečka zdvojnásobila.

Z vyprávění reverenda by mohl posluchač nabýt dojmu, že se jedná o tábor spokojených lidí. O tom, že to není pravda, svědčí zpověď jednoho z obyvatel, který v průběhu interview, prý pro uklidnění, mlátí do podomácku vyrobeného boxovacího pytle.

Jedná se o zkušeného zedníka, který pracoval dvacet let pro jednu stavební firmu a, jak říká, v životě ho nenapadlo, že by se ocitnul na seznamu nezaměstnaných, natož bezdomovců.

Opak je pravdou. Angelo Villanueva je bez práce a jediné zázemí mu poskytuje reverendovo stanové městečko.

"Když si představíte bezdomovce, většinou se vám vybaví špinavý opilec. Myslel jsem, že se mohou bez střechy nad hlavou ocitnout jen flákači a povaleči, ale ono to tak není," popisuje své prozření Villanueva.

Další obyvatel městečka Joe Giammona je nezaměstnaný údržbář. Během rozhovoru pro CNN popíjí kolu a po očku sleduje souseda, který si na erárním grilu opéká buřt a vajíčka.

"Přistěhoval jsem se před pěti měsíci z motelu, kde se střílelo. Od té doby hledám práci, ale nikdy nepřejímají.

Všude říkají totéž: teď je to špatné, přijďte se zeptat na podzim, pak zas na jaře, a tak je to pořád dokola. Vzal bych jakoukoliv práci, ale žádná není," popsal svou bezvýchodnou situaci Joe Giammona.

Město pomáhá tím, že odváží plastové lahve

Na provoz stanového městečka získává reverend Brigham příspěvky od návštěvníků místních kostelů a synagog. Měsíčně se mu prý povede vybrat až tisíc dolarů.

Z těchto prostředků pak nakupuje chleba, konzervy i další potraviny. Ty jsou společně s oblečením v plastových pytlích obyvatelům městečka volně k dispozici.

Obyvatelé recyklují plastové lahve a město jednou týdně zajišťuje jejich odvoz. To je ale jediné, co místní samospráva pro obyvatele Tent City dělá. Její právníci navíc zakladatele městečka žalují a chtějí si u soudu vymoci jeho vystěhování.

"Úřady mají povinnost chudým a bezdomovcům pomáhat, ne se je snažit vystrnadit. Je to nemilosrdné," konstatuje Brigham.
Soud ale ještě nerozhodl, a tak mají obyvatele ostrůvku naděje stále šanci, že ve svém novém domově přečkají zimu.

 

Právě se děje

Další zprávy