V Německu šetří rozsáhlý případ zneužívání dávek migranty. Jeden si přišel až na milion korun

ČTK ČTK
2. 1. 2017 10:58
Policie na severu Německa vyšetřuje rozsáhlý případ zneužívání sociálních dávek migranty. Žadatelé o azyl, kteří byli většinou ze Súdánu, si tak údajně přišli až na několik milionů eur. Vytvořili si tři až čtyři totožnosti a na každou z nich pobírali na různých místech země peníze. Podle azylového zákona má každý žadatel o azyl právo na 135 eur měsíčně. Jeden z podvodníků si však dokonce přišel na 45 tisíc eur, tedy v přepočtu více než milion korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín – Žadatelé o azyl, kteří pocházejí převážně ze Súdánu, získali podvodem od německých úřadů možná až několik milionů eur.

Zvláštní vyšetřovací komise v Braunschweigu na severu země prověřuje více než 300 případů zneužití sociálních dávek, informovala agentura DPA.

Často měl jeden žadatel o azyl i tři až čtyři totožnosti, a pobíral tak sociální dávky i na čtyřech různých místech. "Někdy si nechali narůst vousy, někdy si nasadili brýle, někdy se nechali ostříhat na krátko, vždy si dali jiné příjmení," vysvětlil vedoucí vyšetřovacího týmu Jörn Memenga, jak se podařilo migrantům úřady oklamat a registrovat se vícekrát.

Uprchlíci převážně ze Súdánu, kteří jsou z podvodu podezřelí, přišli do Německa v roce 2015. Kvůli vysokému počtu migrantů, kteří ten rok do země přišli, neměly podle Memengy úřady šanci nesrovnalosti včas odhalit.

V průměru si jeden člověk podle policie přišel tímto způsobem na několik tisíc eur. Podle azylového zákona má každý žadatel o ochranu v Německu právo pobírat měsíčně 135 eur (asi 3650 Kč). Ti, kteří žijí mimo ubytovny pro žadatele o azyl, mohou dostávat další příspěvek ve výši 216 eur (asi 5840 Kč).

V jednom případě narazili vyšetřovatelé na migranta, který používal dokonce dvanáct totožností. "Neprávem získal kolem 45 000 eur," uvedl Memenga. V přepočtu si tak podvodně přišel na 1,2 milionu Kč.

Všemu mohly zabránit otisky prstů

Také podle Matthiase Eichlera, mluvčího ministerstva vnitra spolkové země Dolní Sasko, v níž Braunschweig leží, trvalo odhalení podvodů dlouho kvůli přetížení imigračního úřadu. V předminulém roce na něj totiž chodil velký počet žádostí.

Jinak bývá běžné, že úřad sejme hned při první registraci uprchlíkům otisky prstů, a vícenásobná registrace tak není možná.

Na vrcholku migrační vlny v roce 2015 se přicházelo denně registrovat až 2000 lidí, a nebylo tak možné jim otisky okamžitě snímat, vysvětlil Eichler. K praxi okamžitého snímání otisků se podle něj úřady v Dolním Sasku vrátily nejpozději v létě loňského roku.

Podle Julie Meyerové ze státního zastupitelství bude těžké podezřelé žadatele o azyl postavit před soud. "Když se na to přijde, jsou pachatelé již většinou dávno pryč," uvedla. Úřadům pak podle ní zbývá jen vyhlásit po nich pátrání.

Držme kancléřce Merkelové palce, aby kombinaci své politiky otevřené náruče a konkrétních omezení dobře vybalancovala. Je to i v našem zájmu. | Video: David Klimeš
 

Právě se děje

Další zprávy