Německo omezí dávky pro přistěhovalce z EU. Dostanou je až po pěti letech pobytu

ČTK ČTK
2. 12. 2016 15:21
Nárok na sociální dávky budou mít v Německu přistěhovalci z Evropské unie až po pěti letech, odsouhlasil Spolkový sněm. Cílem je zamezit tomu, aby lidé jezdili do Německa jen za vyššími příspěvky. Doteď měli přistěhovalci z EU nárok na finanční výpomoc po šesti měsících pobytu, nově se mají podle sněmu obracet na svoji zemi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín – Občanům z jiných zemí Evropské unie, kteří přijedou do Německa a nebudou mít práci, vznikne nárok na příspěvek státu až po pěti letech.

Návrh, který ve čtvrtek prošel německým Spolkovým sněmem, má zabránit tomu, aby do Německa jezdili lidé z ostatních zemí EU za vyššími sociálními dávkami. Na svých webových stránkách o tom informovala rozhlasová a televizní stanice Deutsche Welle.

Sněm to vysvětluje tím, že má na příspěvek nárok jen ten, kdo v zemi žije, pracuje a platí daně. Občané EU, kteří v Německu předtím nikdy nepracovali a jsou závislí na sociálních dávkách, se mají pro pomoc obrátit na svou zemi.

Krátkodobou pomoc má poskytnout peněžní podpora, poskytovaná po dobu nejvýše jednoho měsíce. Žadatelé tak mohou dostat příspěvek na výživu, ubytování nebo na cestu zpět do své země. Rovněž se má zlepšit komunikace mezi úřady, aby příspěvky nedostávaly nepovolané osoby.

Opozice nově zavedenou pětiletou lhůtu odmítá. Strana Zelených se zasazuje o to, aby měli všichni občané EU v Německu již po čtyřech měsících nárok na plnohodnotný systém sociálních příspěvků. Doteď měli přistěhovalci z EU nárok na finanční výpomoc po šesti měsících pobytu v Německu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Policie v Berlíně zadržela Syřana kvůli přípravě atentátu. Koupil už chemikálie na bombu

Německá policie zadržela v úterý v Berlíně muže, kterého podezřívá z přípravy teroristického útoku. Šestadvacetiletý Syřan hledal na internetu informace o tom, jak sestrojit bombu. Nakoupil si už i chemikálie, které se při výrobě výbušnin používají, informovala s odvoláním na prokuraturu agentura DPA.

Muže v německém hlavním městě zadržela speciální policejní jednotka, která zároveň prohledala jeho byt. Případem se zabývá generální státní zastupitelství v Karlsruhe, které má na starosti mimo jiné právě vyšetřování terorismu. Podle něj Syřan komunikoval od počátku tohoto roku s dalšími lidmi na islamistickém chatu za účelem "přípravy teroristického útoku". 

Zdroj: ČTK
Další zprávy