Policie v rakouské spolkové zemi Salcbursko, odkud mladík pocházel, informovala, že úřady ho v minulosti vyšetřovaly kvůli podezření z náboženské radikalizace a zájmu o zbraně a výbušniny. Byl obviněn z podílu na teroristické organizaci. Podle agentury APA vyšetřovatelé v jeho telefonu našli propagandistické materiály teroristické organizace Islámský stát. Loni na jaře však státní zastupitelství vyšetřování zastavilo. Muž s bosenskými kořeny měl zákaz držet zbraně.
Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann už na odpolední tiskové konferenci připustil, že cílem plánovaného útoku měl být izraelský generální konzulát. V blízkosti místa incidentu stojí také Dokumentační centrum dějin nacismu či kulturní institut Americký dům. Mnichovská policie a generální státní zastupitelství, které se zabývá nejzávažnější kriminalitou, později uvedly, že případ vyšetřují jako pokus o teroristický útok a předpokládají "souvislost z generálním konzulátem státu Izrael".
Bavorský ministerský předseda Markus Söder naznačil spojitost se čtvrtečním výročím teroristického útoku na izraelské sportovce a členy izraelského olympijského týmu na letních hrách v Mnichově v roce 1972. Generální konzulát byl právě z důvodu tohoto výročí ve čtvrtek uzavřen. Izraelské ministerstvo zahraničí agentuře DPA krátce po činu sdělilo, že se žádnému ze zaměstnanců jeho zastoupení nic nestalo.
O uzavření oblasti v severozápadní části mnichovského centra informovala policie krátce po 9:00. Uzavřela širokou oblast, na místě bylo pět stovek policistů. Žádný z pěti policistů, kteří byli v době střelby na místě, ani jiný kolemjdoucí nebyl zraněn. Mnichovská policie uvedla, že střelec měl "opakovací zbraň staršího data výroby".
Smrt podezřelého dopoledne potvrdil bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. Podle něj zemřel pravděpodobně přímo na místě přestřelky. Rakouské úřady po střelbě u konzulátu zpřísnily bezpečnostní opatření, oznámil podle agentury DPA tamní ministr vnitra Gerhard Karner.
Střelbu nyní policie vyšetřuje jako pokus o spáchání teroristického útoku. Informovala o tom ve čtvrtek odpoledne mnichovská policie a generální státní zastupitelství, které se zabývá nejzávažnější kriminalitou.
Čin odsoudili izraelský prezident Jicchak Herzog, jeho německý protějšek Frank-Walter Steinemeier nebo německý kancléř Olaf Scholz.
"Ochrana židovských a izraelských zařízení má, jak víte, nejvyšší prioritu," uvedla krátce po incidentu německá ministryně vnitra Nancy Faeserová. Stejně se vyjádřil také bavorský premiér Söder.
"Jasně říkám: Antisemitismus a islamismus nemají u nás místo," napsal na sociální síti X německý kancléř Olaf Scholz. Šéfka německé diplomacie Annalena Baerbocková, která je na cestě po Blízkém východě, řekla, že "jako společnost se stavíme proti každému extremismu, ať už přichází z jakéhokoliv směru".
Podle informací ze čtvrtečního dopoledne bylo v okolí Dokumentačního centra pro historii nacismu a izraelského generálního konzulátu stále v pohotovosti mnoho policistů a nad oblastí létal vrtulník. Policie vyzvala veřejnost, aby se oblasti vyhnula.
Mluvčí mnichovské policie veřejně potvrdil informace médií, že zastřeleným mužem je osmnáctiletý rakouský občan, který byl v minulosti úřadům znám jako islamista. K motivu jeho činu se však zatím vyjádřit nechtěl. Podle německého deníku Süddeutsche Zeitung a rakouského časopisu Profil měl mladého muže v hledáčku i salcburský zemský úřad na ochranu ústavy. Údajně byl Rakušan příznivcem teroristické skupiny Fronta dobytí Sýrie (bývalá An-Nusra).
Bavorský ministerský předseda Markus Söder spojil čin s výročím teroristického útoku na izraelské sportovce a členy izraelského olympijského týmu na letních hrách v Mnichově v roce 1972. Mnichov si ve čtvrtek připomíná výročí události.
Palestinští teroristé z organizace Černé září při útoku na hrách v roce 1972 vzali jako rukojmí izraelský olympijský tým. Při dvacetihodinovém dramatu zastřelili v olympijské vesnici jedenáct izraelských sportovců a za nepřehledné situace na nedalekém mnichovském letišti Fürstenfeldbruck zemřel také jeden německý policista a pět z osmi teroristů. Letní olympijské hry v Mnichově pokračovaly i po útocích.