Ricardo Arizmendi, který kandidoval jako náhradník na starostu města Cuautla ve středomexickém státě Morelos, zemřel v úterý odpoledne místního času poté, co ho střelili dva muži, kteří ujeli z místa činu na motorce.
Se zraněním vyvázl v úterý další kandidát komunálních voleb Gilberto Palomar, který se ucházel o místo starosty města Encarnación de Díaz v mexickém státě Jalisco. Útočníci ho postřelili v domě, kde se připravoval na volební mítink. Zraněny byly při tom další dvě osoby.
Mexické drogové kartely a další zločinecké organizace se snaží před volbami zastrašit kandidáty různých politických stran a prosadit na radnice své favority, aby si v oblasti udržely vliv. Starostové a další místní politici jsou v Mexiku častým terčem gangů, které bojují mezi sebou o ovládnutí určitých území také vydíráním policie.
Mexiko se potýká dlouhá léta s vysokou kriminalitou, způsobenou zejména drogovými kartely, které soupeří o moc. Oběťmi se stávají také právě nepohodlní starostové či novináři. Za loňský rok evidovali v Mexiku 29 675 vražd, což byla asi čtvrtina z počtu vražd v celé Latinské Americe a Karibiku, napsal v březnu deník Excélsior. Mexiko je po Brazílii druhou největší zemí Latinské Ameriky a má asi 130 milionů obyvatel.
Na 100 milionů mexických voličů, což je nejvíce v historii, 2. června zvolí prezidenta a členy obou komor parlamentu. Na bezpečnost při volbách má podle vlády dohlížet více než 27 tisíc policistů a vojáků.
V čele Mexika letos poprvé od vyhlášení nezávislosti v roce 1821 zřejmě stane žena. Největší šance v prezidentských volbách má totiž Claudia Sheinbaumová, která byla do loňska starostkou mexické metropole. Tato politička z vládní levicové strany má v průzkumech stále velký náskok před bývalou senátorkou Xóchitl Gálvezovou, která je hlavní opoziční kandidátkou.
Jen malou šanci dávají průzkumy osmatřicetiletému poslanci Jorgemu Álvarezovi Máynezovi z menší středolevé strany Občanské hnutí, který byl ještě loni širší veřejnosti téměř neznámý a ve volbách zřejmě skončí třetí.