reklama
 
 

V metropoli Jižního Súdánu bylo zabito již 272 lidí. Země se bojí nové občanské války

Aktualizováno 10. 7. 2016 15:00
Počet obětí bojů v metropoli Jižního Súdánu Jubě vzrostl na 272. Informovala o tom v neděli agentura Reuters s odvoláním na vládní zdroj. Střety mezi povstalci a vládními jednotkami trvají od čtvrtka. V zemi rostou obavy, že se může znovu rozhořet občanská válka ukončená loni v srpnu uzavřením mírové dohody. Podle BBC to potvrdil mluvčí viceprezidenta, který vede povstalce. Jeho sídlo bylo napadeno vládními jednotkami.

Juba - Počet obětí bojů v metropoli Jižního Súdánu Jubě vzrostl na 272, z toho 33 je civilistů. Informovala o tom v neděli agentura Reuters s odvoláním na vládní zdroj. Střety mezi povstalci a vládními jednotkami trvají od čtvrtka.

V zemi rostou obavy, že se může znovu rozhořet občanská válka ukončená loni v srpnu uzavřením mírové dohody. Podle zpravodajské stanice BBC to potvrdil i mluvčí viceprezidenta Rieka Machara. Ten řekl, že Jižní Súdán "je opět ve válce." Viceprezidentův palác byl podle jeho informací v neděli napaden vládními jednotkami.

"Nepřetržité boje pokračují asi od 08:25 s těžkými zbraněmi v okolí mise OSN," napsali zástupci mírové mise OSN (UNMISS) na Twitteru. Podle Reuters se intenzivní střelba ozývá také v okrajových čtvrtích Gudele a Jebel, kde jsou kasárna oddílů někdejších povstalců.

Podle jednoho ze svědků, jehož citovala na svém webu televize Al-Džazíra, byly při bojích v ulicích tanky, ozývala se střelba a střílelo se i z vrtulníků.

Ostré střety v Jubě vypukly v pátek, kdy se v prezidentském paláci setkali prezident Salva Kiir a viceprezident a bývalý vůdce povstalců Riek Machar. Cílem schůzky bylo uklidnit situaci po čtvrteční smrti pěti vojáků, která byla podle jihosúdánských vládních zdrojů důsledkem nedorozumění. Ani jeden ze státníků při páteční střelbě zraněn nebyl.

Střelba v Jubě pokračovala v pátek až do noci v okolí mise OSN (UNMISS), kde se ukrylo nejméně tisíc civilistů. V areálu mise byla ošetřena řada zraněných, z nichž nejméně jeden člověk zemřel. Některé mezinárodní organizace, například Mezinárodní měnový fond (MMF), evakuovaly své zaměstnance a jejich rodiny do keňské metropole Nairobi.

Právě v sobotu se původně obyvatelé Jižního Súdánu chystali slavit páté výročí vzniku jejich státu, který vznikl rozdělením tehdy největší africké země Súdánu. V prosinci 2013 ale vypukla v Jižním Súdánu občanská válka poté, co prezident Kiir obvinil svého bývalého viceprezidenta Machara z pokusu o převrat. Ozbrojený konflikt měl i etnické pozadí: za Kiirem stojí příslušníci jeho kmene Dink, Machara podporují Nuerové.

Keňa v neděli vyzvala oba vůdce, aby vyřešili krizi a odsunuli těžké zbraně a vojenské jednotky z civilních oblastí metropole. Mluvčí keňského prezidenta Manoah Espisu řekl, že Keňa je připravena pomoci k obnovení pořádku v Jubě.

Letos v dubnu se Machar vrátil do metropole Juby jako viceprezident v nové vládě národní jednoty, která vznikla na základě mírové dohody ze srpna 2015, jež měla ukončit válku v zemi. Ta si vyžádala na 300 000 obětí a přes milion lidí vyhnala z domovů.

autor: ČTK | 9. 7. 2016 20:14

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama