Uprchlíků ubývá. Lidí bez domova je víc

Roman Staněk, Lenka Málková
19. 4. 2006 11:28
Londýn - Počty uprchlíků ve světě výrazně klesly. Lidé se vracejí zpět do zón, kde ještě nedávno zuřila válka, uvádí zpráva OSN. Uvnitř: GRAF

Podle výroční zprávy Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) se na počátku roku 2005 snížil počet uprchlíků o polovinu. Zatímco v roce 1992 bylo "na útěku" až 18 milionu lidí, současná zpráva uvádí číslo mnohem menší - 9,2 milionů.

Roste však počet vysídlenců, kteří trpí kvůli přísnějším azylovým opatřením.

Proč se lidé vracejí?

Základním pozitivním důvodem je uklidnění situace v mnoha válečných oblastech. Čtyři miliony lidí se vrátily do Afghánistánu, stovky tisíc do Angoly, Sierry Leone, nebo do nové Libérie, kterou vede první africká prezidentka Ellen Johnsonová-Sirleafové.

Dalším důvodem jsou také přísnější azylové podmínky v mnoha zemích, které potenciální žadatele o azyl odrazují. UNHCR upozornil, že vlády mnoha zemí jsou zejména po teroristických útocích z 11. září 2001 mnohem obezřetnější vůči uprchlíkům.

Stále více jsou uchazeči o azyl podle některých humanitárních organizací označováni za potenciální nebezpečí, kriminálníky či nelegální imigranty spíš než za uprchlíky.

Foto: Aktuálně.cz

Historické minimum, ale krize systému

OSN však varuje, že tento pokles může být dočasný, pokud se nezabrání vypuknutí konfliktů v jiných nestabilních oblastech. Hrozbu mohou znamenat různé hraniční konflikty nebo občanské války, mezi kterými je nejvážnější situace v Súdánu.

Na světě podle studie stále existuje 33 vážných dlouhotrvajících konfliktů, kvůli kterým je více než 25 000 lidí uprchlíky již déle než pět let.

Zpráva varuje, že počty uprchlíků se sice dostaly na 25leté minimum, jenže mezinárodní systém pro uprchlíky a žadatele o azyl, který byl vytvořen po 2. světové válce, se dostal do stádia krize.

"Vysídlenci čelí znepokojující budoucnosti v důsledku měnící se politické scény," prohlásil vysoký komisař OSN pro uprchlíky António Guterres.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Evropská hráz "zabírá": uprchlíků ubylo
  • Boj s migrací. Kdo se dřív unaví?
  • Imigranty si EU vybere už před hranicemi

Lidí bez domova přibývá

Velkým problémem jsou také vnitřně vysídlené osoby, tedy lidé, kteří byli donuceni ke stěhování v rámci vlastní země. Ti ovšem od roku 1951, kdy byla podepsána ženevská konvence o uprchlících, za uprchlíky považováni nejsou, protože ve své domovské zemi zůstávají.

V loňském roce Konžská demokratická republika a také Sudán registrovaly kolem 7,5 milionu takovýchto lidí, kteří se v rámci země nacházejí bez domova.

Guterres řekl, že nezprostředkování humanitární pomoci lidem bez domova uvnitř států je "největším selháním" mezinárodního společenství. Varoval také, že se tento problém bude stále zvětšovat.

Největší krize: Súdán

Na jihu Súdánu už sice utichl dlouhodobý občanský konflikt, avšak vážná humanitární krize a násilí se přenesly na západ země do regionu Dárfúr.

Tamní africké černošské kmeny se v roce 2003 chopily zbraní a obvinily vládu ovládanou arabským obyvatelstvem z toho, že přehlíží jejich problémy. Kabinet byl také obviněn z toho, že podporuje arabské milice v drancování a vraždění civilistů, což však chartúmská vláda odmítá.

Tento konflikt si už přímo či nepřímo vyžádal 180 000 obětí a přes 8,5 milionu lidí trpí nedostatkem potravin.

Foto: Martina Běhounková

Také u nás je uprchlíků méně

V České republice loni podle statistik ministerstva vnitra o azyl požádalo více než 4000 cizinců, což bylo zhruba o 1500 méně než v roce 2004.

Azyl byl loni udělen 251 lidem. O rok dříve jich bylo 142. Nejvíce žadatelů bylo po oba roky z Ukrajiny.

 

Právě se děje

Další zprávy