V Somálsku to vře, Afrika si neví rady

rst, Reuters
31. 1. 2007 11:30
Addis Abeba - V Etiopii skončil summit Africké unie, aniž by dokázal zajistit vyslání dostatečných mírových sil do sousedního neklidného Somálska.
Etiopské jednotky pomohly somálské vládě na přelomu roku svrhnout režim Svazu islámských soudů. Zatím není jasné, co bude dál, až se Etiopané ze Somálska zcela stáhnou.
Etiopské jednotky pomohly somálské vládě na přelomu roku svrhnout režim Svazu islámských soudů. Zatím není jasné, co bude dál, až se Etiopané ze Somálska zcela stáhnou. | Foto: Reuters

Stejně jako loni přišel Súdán kvůli násilnostem v provincii Dárfúr o možnost předsedat Africké unii (AU). Do čela byla místo něj zvolena Ghana.

Účinnost afrického protipólu EU ale zpochybňuje jeho pokračující neschopnost pomoci jednomu z nejhůře zkoušených členů AU, Somálsku

Mezi hlavními body uplynulého summitu v etiopské Addis Abebě byl požadavek na vyslání osmitisícových mírových sil do Somálska. Nakonec však vojáky přislíbila pouze Uganda, Nigérie a Malawi, a to v celkovém počtu 4 000 vojáků.

Více vojáků se nenašlo. Vůdci afrických zemí se obávají vysílat své jednotky do země, které vládnou už 15 let různé ozbrojené skupiny a ve které vláda de facto ovládá jen pár měst.

Mírové síly, které 15 miliony dolarů financuje také Evropská unie, mají v Somálsku vystřídat etiopské vojáky, kteří před několika týdny svrhli tamní vládu Svazu islámských soudů.

Súdánský prezident Umar Hasan Ahmad Bašír popřel, že by jeho vláda podporovala arabské milice džandžauí, a informování o Dárfúru označil za přehnané
Súdánský prezident Umar Hasan Ahmad Bašír popřel, že by jeho vláda podporovala arabské milice džandžauí, a informování o Dárfúru označil za přehnané | Foto: Reuters

Situace v zemi se nelepší. Po sérii bombových útoků, které včera otřásly hlavním městem Mogadišem, vyhlásila vláda ve všech jí kontrolovaných oblastech stanné právo.

Súdán ještě ne

Další událostí afrického summitu bylo, že Súdán ztratil možnost předsedat seskupení afrických států už podruhé. Kvůli porušování lidských práv dokonce vyhrožovaly některé země, že pokud by se tak stalo, z unie by prostě vystoupily.

Nejhlasitěji se ozýval sousední Čad, se kterým má Súdán napjaté vztahy kvůli situaci na společné hranici.

Stejně jako loni, největší humanitární krize současnosti v Dárfúru odsunula Sudán z vedení tohoto afrického uskupení. Zatímco loni jej nahradilo Kongo, letos se vedení ujme Ghana, v čele s prezidentem Johnem Kufuorem.

Během krize v Dárfuru bylo zabito již na 200 000 lidí a dalších 2,5 milionu muselo utéct ze svých domovů. Hlavním bodem jednání států AU je opětovné vyslání mezinárodních jednotek do této provincie.

Súdánský prezident Umar Hasan Ahmad Bašír dnes opakovaně popřel, že by jeho vláda podporovala arabské milice džandžauí obviňované z páchání násilností na černošském obyvatelstvu v Dárfúru, a informování o této své provincii označil za přehnané.

Přijel také Pan Ki-mun

O Súdánu a Somálsku jako o dvou největších problémech Afriky hovořil také Pan Ki-mun, nový generální tajemník OSN, který do Addis Abbeby dorazil jako čestný host.

Krvavý konflikt v súdánském Dárfúru nutí statisíce lidí žít v uprchlických táborech. Na leteckém snímku tábor Geraida, známý aférami se sexuálním zneužíváním mladých dívek vojáky Africké unie.
Krvavý konflikt v súdánském Dárfúru nutí statisíce lidí žít v uprchlických táborech. Na leteckém snímku tábor Geraida, známý aférami se sexuálním zneužíváním mladých dívek vojáky Africké unie. | Foto: Reuters

Spolu se zástupci 53 afrických států řešili také současnou situaci v Guineji, kde už několik týdnů probíhá generální stávka, problémy spojené s globálním oteplováním či dalším vědeckým rozvojem.

"Musíme zastavit násilí a politiku spálené země uplatňovanou různými stranami, stejně jako bombardování, které nadále ohrožuje budoucnost života v Dárfúru. Daň za tuto krizi je nadále neúnosná," uvedl Pan Ki-mun a připomněl statisíce zavražděných v Dárfúru za poslední tři roky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelná se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy