Kandahár (Afghánistán) - Kandahárskou mešitou, v níž právě probíhala bohoslužba za zavražděného Ahmada Valího Karzáího, nevlastního bratra afghánského prezidenta, otřásla exploze.
Dosavadní informace hovoří o čtyřech mrtvých, včetně nejvyššího islámského duchovního jihoafghánské provincie Kandahár. Dalších patnáct lidí, včetně jednoho dítěte, exploze zranila.
Prezident Hamíd Karzáí v mešitě podle mluvčího prezidentského úřadu Vahída Omara nebyl, protože se vrátil do Kábulu hned po skončení středečního pohřbu. Byli tam ale další čtyři bratři Ahmada Valího Karzáího, kandahárský guvernér a zaměstnanci afghánského ministerstva obrany.
Všichni přítomní vládní představitelé a prezidentovy příbuzní vyvázli bez zranění.
Podle svědků se muselo jednat o sebevražedný útok.
"Byl to bombový útok sebevraha. Stalo se to před koncem bohoslužby uvnitř mešity. Všude kolem nastal zmatek," cituje agentura AFP člena kandahárské provinční rady.
Ve stejném duchu se vyjádřil i mluvčí prezidentského úřadu Omar. Atentátník měl prý podle všeho výbušniny ukryty v turbanu.
Další z očitých svědků řekl BBC, že se před koncem obřadu do mešity někdo dobýval. Informace, že se jednalo o sebevražedný útok, ale zatím nebyla oficiálně potvrzena.
Afghánská televizní stanice sdělila, že o něco později se ozval ještě jeden výbuch mimo mešitu, nicméně v její těsné blízkosti.
Zavražděný duchovní byl hlavou rady ulamů, uznávaných vykladačů islámu, kteří řídili náboženský život provincie Kandahár.
NATO přišlo o spojence
Bratr afghánského prezidenta Hamída Karzáího byl zastřelen v úterý jedním ze svých bodyguardů. K odpovědnosti za útok se následně přiznal Tálibán.
Padesátiletý Ahmad Valí Karzáí byl členem kandahárské provinční rady a patřil k nejmocnějším mužům v regionu. Přestože to byl velmi kontroverzní politik, který měl vazby na obchodníky s opiem, byl zároveň klíčovým spolupracovníkem Severoatlantické aliance v jižním Afghánistánu.
Kandahár je přitom tradiční baštou islámských radikálů a zavraždění Ahmada Valího Karzáího je už jejich druhou demonstrací síly v poslední době. Devětadvacátého června se skupině sebevražedných útočníků podařilo proniknout do hotelu Intercontinental na kopci nad Kábulem a zabít dvanáct lidí.
Podle analytiků může smrt prezidentova bratra vést ke zhoršení již tak nepříliš stabilní bezpečnostní situaci v jižním Afghánistánu.