"Je to malý zázrak." Po 35 hodinách vyprostili z trosek v Magnitogorsku živé miminko

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 1. 1. 2019 14:40
Po pondělní explozi v obytném domě v uralském Magnitogorsku, který leží na rozhraní evropské a asijské části Ruska, zemřelo nejméně osm lidí. Informovala o tom tisková agentura Interfax, podle které stále není jasný osud 35 lidí. V Čeljabinské oblasti, kde se Magnitogorsk nachází, vyhlásily úřady na středu 2. ledna smutek.
Záchranářům se podařilo z trosek domu v Magnitogorsku vyprostit i jedenáctiměsíčního chlapce. | Video: Reuters

Záchranářům se nicméně podařilo několik živých lidí z trosek vyprostit, mezi nimi i jedenáctiměsíčního chlapce. V mrazivých teplotách a pod sutinami přežil 35 hodin, podle záchranářů to je malý zázrak, uvedla agentura Reuters. Dítě přežilo díky několika vrstvám, v nichž bylo zabaleno v postýlce. S podchlazením a zraněním hlavy bylo převezeno do nemocnice.

Záchranná akce začala okamžitě poté, co záchranář zaslechl jeho pláč. Vyprošťování znamenalo veliké riziko vzhledem k nestabilním troskám v místě výbuchu.

"Stovky lidí čekaly na to, zda se zraněné dítě vynoří z trosek, jako na zázrak. A ten zázrak se stal," sdělili místní úředníci agentuře Interfax.

Z trosek desetipatrového domu se záchranářům podařilo vyprostit dalších šest lidí. Všichni byli s různými poraněními odvezeni do nemocnice.

Ruská ministryně zdravotnictví Veronika Skvorcovová vyjádřila obavy o nezvěstné, pokud se je za nynějšího mrazivého počasí nepodaří rychle najít.

V pondělí i v úterý se teploty v Magnitogorsku blížily k minus dvaceti stupňům Celsia a přes noc klesly pod tuto hranici.

Úřady povolaly na místo stovky záchranářů, kteří mimo jiné evakuovali obyvatele sousedních budov, jejichž statika je ohrožena.

Za příčinu neštěstí je předběžně považována exploze plynu. Podobné případy nejsou v Rusku podle médií vzácné. Často souvisejí s porušováním bezpečnostních předpisů či se špatnou údržbou plynových rozvodů.

Úřady podle agentury Interfax kvůli magnitogorskému výbuchu zahájily trestní řízení pro zavinění smrti z nedbalosti.

V Magnitogorsku, který má více než 415 000 obyvatel a leží přibližně 1400 kilometrů východně od Moskvy, vyhlásil gubernátor Boris Dubrovskij hned v pondělí stav nouze.

Výbuch v Magnitogorsku.
Výbuch v Magnitogorsku. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 11 minutami

V nové ruské vládě zůstává ministrem zahraničí Sergej Lavrov, ministrem obrany Sergej Šojgu a energetiky Alexandr Novak

V nové ruské vládě zůstává ministrem zahraničí Sergej Lavrov, ministrem obrany Sergej Šojgu, energetiky Alexandr Novak a financí Anton Siluanov. Vyplývá to z výnosu prezidenta Vladimira Putina o jmenování nové vlády, o kterém informoval Kreml a následně tiskové agentury. Prvním místopředsedou kabinetu nového premiéra Michaila Mišustina se stal dosavadní Putinův poradce pro ekonomiku Andrej Belousov.

Zdroj: ČTK
Další zprávy