reklama
 
 

Výbuch v obytném domě na Uralu zabil sedm lidí, desítky dalších jsou pohřešovány

Aktualizováno 31. 12. 2018 19:50
Výbuch domu na Uralu si vyžádal několik obětí. Část desetipodlažní budovy se při explozi zhroutila | Video: Reuters
Nejméně sedm mrtvých si v pondělí ráno vyžádala exploze zaviněná nejspíše plynem v obytném domu v Magnitogorsku na Uralu na předělu evropského a asijského Ruska. Sedm lidí se podařilo vyprostit z trosek živé. Osud asi čtyř desítek dalších lidí je zatím neznámý, uvedla agentura Interfax s odvoláním na místní úřady. Předchozí bilance čítala tři mrtvé a 79 nezvěstných. Místo neštěstí navštívil prezident Vladimir Putin, který vyjádřil soustrast rodinám obětí.

Po výbuchu se zhroutila část desetipodlažního domu. Pátrání v troskách pokračuje. Na místě panuje dvacetistupňový mráz, v noci má teplota poklesnout na minus 27 stupňů Celsia, uvedla agentura TASS.

Záchranáři, kteří trosky prohledávají, během večera nalezli další tři těla, čímž se bilance mrtvých zvýšila nejméně na sedm. "Našli jsme tři těla, ale nemůžeme je vyprostit," řekl ministr pro mimořádné situace Jevgenij Ziničev. "Pracujeme opatrně, protože hrozí, že se budova zhroutí," uvedl.

"Předpokládá se, že pod troskami může být 36 až 40 lidí," uvedl Ziničev na poradě s Putinem. "Bohužel, včetně sedmi dětí," poznamenal podle agentury TASS gubernátor Čeljabinské oblasti Boris Dubrovskij.

Putin v Magnitogorsku navštívil krizový štáb a nařídil vytvořit zvláštní vládní komisi pro likvidaci následků neštěstí v čele s ministrem pro mimořádné situace. V gubernátorově doprovodu si také prohlédl zřícený dům. Do uralského města vzápětí přiletěl i šéf federálních vyšetřovatelů Alexandr Bastrykin, aby osobně dohlédl na průběh vyšetřování.

Pětici hospitalizovaných raněných, včetně dvou dětí, mezitím navštívila ministryně zdravotnictví Veronika Skvorcovová, která se na místo neštěstí vydala na Putinův pokyn spolu s ministrem Ziničevem.

V Magnitogorsku, který má více než 415 tisíc obyvatel a leží přibližně 1400 kilometrů na východ od Moskvy, vyhlásil gubernátor Čeljabinské oblasti Boris Dubrovskij stav nouze.

Po pohřešovaných pátrá v troskách na 1400 záchranářů. Ti také evakuovali obyvatele bytů ze sousedních vchodů, kterým zřejmě rovněž hrozí zhroucení.

Výbuchy plynu jsou v Rusku dosti běžné. Obvykle souvisí s nedbalostí a nedodržováním předpisů, jakož i s chabou údržbou, poznamenala agentura AP.

autor: ČTK | 31. 12. 2018 9:40

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama