V uralském dole propukl požár, ohroženo je devět horníků

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 12. 2018 15:15
Šachtu v dole v uralském Solikamsku v sobotu zachvátil požár, podle záchranářů je nejasný osud devíti horníků. Podle zprávy agentury TASS se kvůli hustému dýmu nedaří do šachty v hloubce 340 metrů pod zemí proniknout. Osmi lidem se podařilo dostat na povrch.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Důl, který patří ruské společnosti Uralkalij, se nachází v Permském kraji asi 1500 kilometrů severovýchodně od Moskvy. Těží se v něm chlorid draselný, který se používá zejména k výrobě umělých hnojiv. V době výbuchu se v šachtě prováděly betonářské práce, které zajišťovala externí firma.

S devíti pohřešovanými horníky není podle TASS žádné spojení. Záchranáři jsou pouhých deset metrů od nich, ale vysoká teplota a kouř jim brání v dalším postupu. Osm zachráněných osob vyvázlo z kritické situace bez zranění.

Záchranáři oznámili, že v pokusech o kontakt s uvězněnými horníky budou pokračovat v noci ze soboty na neděli. Podle agentury Interfax ale mají šanci na přežití jen malou. Byli sice vybaveni osobními kyslíkovými přístroji, ale čas, kdy mohli pobývat v zamořeném prostoru, už uplynul. Extrémní teploty v místě neštěstí navíc neklesají.

Správa dolů uvedla, že požár nezpůsobil výbuch metanu, jak spekulují ruská média. Oheň zachvátil stavební konstrukce usnadňující průchod svislými úseky šachty.

 

Právě se děje

Další zprávy