Madrid/Barcelona - "Španělsko je lepší než jeho vůdci", hlásala hesla na transparentech demonstrantů, kteří v sobotu zaplavili Madrid a Barcelonu.
Jen v Madridu protestovaly desítky tisíc lidí. Volaly po zachování jednoty Španělska, která je v ohrožení po nedělním referendu o nezávislosti Katalánska.
Mnohatisícový dav se shromáždil pod velkou španělskou vlajkou na Kolumbově náměstí. Provolával mimo jiné "Ať žije Španělsko", ale i "Ať žije Katalánsko".
"Přišla jsem, protože se velmi cítím být Španělkou a moc mě zarmucuje, co se stalo," řekla 47letá nyní nezaměstnaná úřednice Rosa Borrasová, která se k manifestaci v metropoli země připojila.
"Chtěla jsem tu být kvůli jednotě, protože se také cítím jako Katalánka. Moje rodina žije v Katalánsku," dodala Rosa. Na sobě měla samolepku s nápisem "Katalánsko, milujeme vás".
Spain protesters demand action, dialogue and unity on Catalonia crisis https://t.co/XQwgsZ1svF pic.twitter.com/sSfsjh3AiH
— AFP news agency (@AFP) October 7, 2017
"Bez dialogu to skončí špatně"
V katalánské metropoli Barceloně demonstranti požadovali dialog mezi oběma stranami, který by pomohl ukončit nejhorší politickou krizi v zemi v posledních desetiletích.
Zástupy lidí tu v katalánštině skandovaly "Promluvme si". Mnozí nesli také transparenty, které kritizovaly politické vůdce za to, že nejsou schopni najít diplomatické řešení patové situace.
"Vyvolává to v Katalánsku společenský rozkol a to se musí řešit dialogem, nikdy ne jednostrannými kroky," je přesvědčený 61letý ekonom José Manuel García.
"Jsem velmi znepokojený. Tohle (bez dialogu) skončí špatně a poškozeni budou všichni," dodal.
Manifestace v podobném duchu se konaly v pěti desítkách měst po celé zemi. Brzy odpoledne v poklidu skončily. Žádné incidenty nebyly hlášeny.
Na znamení podpory klidného řešení se obyvatelé leckde oblékli do bílého.
Obava z ekonomické krize
Lidé se zejména obávají negativního dopadu politické krize na ekonomiku.
Řada bank a podniků pokračuje v ohlašování, že kvůli politické nejistotě odejdou z Katalánska, bohatého regionu na severovýchodě země.
V sobotu například oznámila španělská nadace La Caixa Banking, že přestěhuje po dobu politického napětí v Katalánsku svou centrálu do města Palma de Mallorca.
Holdingová společnost, pod kterou La Caixa Banking spadá, kontroluje i třetí největší španělskou banku Caixabank, Samotná Caixabank už v pátek oznámila, že svou oficiální adresu přenese do Valencie.
Odchod z Katalánska oznamují i další velké španělské společnosti. Španělská vláda navíc v pátek schválila dekret, který jim takový přesun usnadňuje.
Co bude dál?
Demonstrace byly uspořádány na výzvu občanské iniciativy v situaci, kdy už brzy může zaznít vyhlášení katalánské nezávislosti.
Celá země čeká na to, s čím přijde v úterý večer na schůzi katalánského parlamentu předseda regionální vlády a vůdce separatistů Carles Puigdemont.
O jednostranném vyhlášení nezávislosti se spekuluje od oznámení výsledků referenda. V tom se podle katalánské vlády 90 procent z 2,3 milionu hlasů vyslovilo pro odtržení od Španělska. Přitom účast činila 43 procent.
Obě strany mohou podniknout dramatické kroky. Barcelona může jednostranně vyhlásit nezávislost. Madrid má pravomoc omezit katalánskou autonomii. Obojí by mohlo vyprovokovat ústavní krizi, připomněl britský web BBC.