Je to nafouknutá bublina. Kdo nezávislost nechce, není vůbec slyšet, říká Čech z Barcelony

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 5. 10. 2017 19:39
Katalánci čekají, jak skončí vyostřený spor mezi jejich regionální vládou a tou centrální v Madridu. Španělsko nechce o nezávislosti vyjednávat, katalánský premiér Carles Puigdemont je však odhodlaný vyhlásit samostatnost během několika dní. Sami obyvatelé přitom v této otázce nejsou jednotní. K urnám jich v neděli přišly podle neoficiálních odhadů dva miliony. Doma jich ale zůstalo ještě více, jenže ti nejsou slyšet. "Hodně se tu hraje na emoce, hlavně kolem policejní brutality," řekl Aktuálně.cz Čech Mikuláš Lubomirský, který se svou rodinou žije v Barceloně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Barcelona - Lidé žijící v Katalánsku jsou rozděleni. Podle některých médií jsou rozhádané i rodiny, ve kterých si jeden přeje nezávislost regionu a druhý je na straně centrální španělské vlády v Madridu.

V nedělním referendu hlasovaly podle neoficiálních údajů téměř dva miliony Katalánců. Většina z nich se vyslovila pro nezávislost.

Lidé, kteří v oblasti bydlí, ale poznamenávají, že zdaleka ne každý se chce od Španělska odtrhnout. "Jsme totálně umlčováni. Vytvořili tady atmosféru napětí, ve které každý, kdo s nimi nesouhlasí, jednoduše neexistuje nebo je zdiskreditován," postěžovala si například na katalánskou regionální vládu španělská režisérka Isabel Coixetová.

Podle ní v Katalánsku panuje dvojí rozštěpení. Regionální vláda rozdělila jak Španělsko, tak i samotné Katalánce, řekla Coixetová pro americký list The Washington Post.

V nejbohatším španělském regionu teď probíhá vyostřená bitva o osud celé země. V ní proti sobě stojí předseda katalánské regionální vlády Carles Puigdemont a španělský premiér Mariano Rajoy.

A není vůbec jisté, jak to všechno dopadne.

"Jedno se ale ví. Ani Madrid, ani hnutí pro nezávislost neudělají ten první krok," míní Čech Milan Nášel, který v Katalánsku tráví každý rok část léta.

Nafouknutá bublina

V neděli se situace vymkla z kontroly, když proti některým hlasujícím zakročila policie. 

Zaznívají ale i názory, že celá situace připomíná nafouknutou bublinu. "Hodně se tu hraje na emoce, hlavně kolem policejní brutality," řekl pro Aktuálně.cz další Čech Mikuláš Lubomirský, který už čtyři roky žije v Barceloně.

Obyvatelé katalánské metropole přitom rozhodně nejsou v otázce nezávislosti zajedno. Ještě před referendem se pouze 40 procent Katalánců vyslovovalo v průzkumech pro odtržení, uvádí agentura Reuters.

V referendu to přitom bylo zhruba 90 procent. Jenže hlasovat nepřišli všichni.

"Ti, co jsou proti, nejsou tolik vidět. Nechodí do ulic a nic nevykřikují," míní Lubomirský.

"Hodně se o tom debatuje třeba v hospodách. Jedni říkají, že se tady máme krásně. Druhý tábor zase nadává, že posíláme více peněz do státního rozpočtu, než dostáváme," dodává.

Král a Madrid zklamali, tvrdí Puigdemont

Katalánsko je ze všech 17 regionů Španělska ten nejbohatší. Španělská vláda si ho chce udržet za každou cenu. Katalánský premiér Puigdemont je ale pevně odhodlaný vyhlásit odtržení Katalánska v příštích několika dnech.

Vládě sice navrhl, že nezávislá třetí strana může zprostředkovat jednání mezi oběma tábory, Madrid ale zůstává neoblomný. Vyjednávání odmítá, Puigdemontem se prý nenechá vydírat.

Katalánský premiér stojí "nejen proti právu, ale také mimo realitu", zaznělo ve čtvrtek v oficiálním španělském prohlášení.

Stejně se vyjádřil i král Felipe VI., kterého katalánský vůdce obvinil z toho, že zklamal miliony Katalánců. 

Král i španělská vláda jsou ve světle nedělního referenda a následných událostí pod palbou kritiky. Úterní demonstrace jasně ukázaly, že obyvatelé Katalánska jsou kvůli nelítostnému jednání Madridu naštvaní.

Na protest proti policejní brutalitě během nedělního referenda a neochotě k dialogu vyšly do ulic Barcelony protestovat tisíce lidí. 

"Potřebujeme krále, jako je Jon Snow, který se snaží udržet svou zemi pohromadě a stojí na straně svých lidí," přirovnala situaci ke slavné televizní a knižní sérii Hra o trůny nejmenovaná žena v baru v katalánské Gironě.

"Chci, aby Španělsku záleželo na všech jeho kulturách," dodala už vážněji reportérovi z britské stanice BBC

Uvidí se v pondělí

Zda Katalánci skutečně tak jednotně stojí za vyhlášením nezávislosti, jak Puigdemont předpokládá, se zřejmě ukáže v pondělí. Právě tehdy by regionální parlament měl rozhodnout o jednostranném vyhlášení autonomie - přestože jeho schůzi ve čtvrtek zakázal ústavní soud v Madridu. Postup soudu označila předsedkyně regionálního parlamentu Carme Forcadellová za porušení svobody projevu a vyjádřila nad ním politování. Zároveň podle webu katalánského listu La Vanguardia upozornila, že žádné rozhodnutí o schůzi nebylo ještě ani schváleno.

Mikuláš Lubomirský předpovídá, že katalánská vláda znovu vyzve lidi do ulic.

"Lidé tady nejraději řeší věci vsedě nad skleničkou. A teď už tady ve městě zase panuje klid. Ale je pravda, že ještě před měsícem nikdo nevěřil tomu, že celá ta snaha o nezávislost dojde takhle daleko," popisuje z Barcelony.

Katalánská vláda chce vyhlásit nezávislost. Má plnou podporu jeho obyvatel, kteří vyšli do ulic stávkovat. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy