Vídeň - Ze zajetí v Libyi byl koncem března společně se dvěma Bangladéšany propuštěn i jeden občan Ghany. Informovala o tom dnes rakouská společnost VAOS, která unesené muže zaměstnávala na ropném poli Ghaní. O osudu zbylých šesti rukojmích, mezi nimiž je jeden Čech, jeden Rakušan a čtyři Filipínci, nejsou žádné nové zprávy.
"Všichni tři jsou zdraví a uvedli, že se s nimi během zajetí zacházelo dobře," uvedla firma v oficiálním prohlášení.
O propuštění ghanského občana se spekulovalo už 25. března, kdy se na svobodu dostali dva Bangladéšané. Rukojmí totiž byli krátce po únosu ze 6. března rozděleni do dvou skupin: v jedné z nich byli právě zaměstnanci z Bangladéše a Ghaňan, v té druhé zbylých šest pracovníků, včetně Čecha.
"Tito tři nyní propuštění pracovníci byli odděleni od svých šesti kolegů už druhý den svého zajetí, a proto nemohou poskytnout žádné další informace o tom, kde se nyní jejich kolegové nacházejí a jak se jim daří," uvedla dále společnost VAOS.
Za únosem jsou nejspíš islamisté
Společnost VAOS (Value Added Oilfield Services) se zabývá zajišťováním zázemí ropnému sektoru v Libyi a plánovala své zaměstnance kvůli zhoršené bezpečnostní situaci evakuovat. Skupina ozbrojenců ale zaútočila ještě předtím a zabila přitom 11 strážců.
Rakouští a filipínští diplomaté uvedli, že únos provedli radikálové z libyjské odnože organizace Islámský stát. Také Česko tuto verzi považuje za nejpravděpodobnější.
V Libyi panuje chaos od revolučního roku 2011. Po svržení Muammara Kaddáfího se nepodařilo vybudovat funkční státní instituce a zemi mají v rukou soupeřící milice, dva kabinety a dva parlamenty. Pro cizince je situace mimořádně nebezpečná, takže většina států zavřela svá velvyslanectví a evakuovala jejich personál. V posledních týdnech se islámští radikálové zaměřili na ropná pole, odkud na doporučení libyjské vlády většina společností evakuovala své zaměstnance.