V Libyi osvobodili dva rukojmí, Čech je ale stále v zajetí

ČTK ČTK
25. 3. 2015 8:04
Mezi zbylými rukojmími jsou čtyři Filipínci, Ghaňan, Rakušan a Čech. Rakousko tvrdí, že se k únosu ještě žádná skupina nepřihlásila a neexistuje ani požadavek na výkupné.
Portrét zajatého Čecha, který zveřejnil Interpol.
Portrét zajatého Čecha, který zveřejnil Interpol. | Foto: Aktuálně.cz

Tripolis/Dháka - Ze zajetí v Libyi se dostali dva občané Bangladéše. Uneseni byli 6. března ve skupině devíti zaměstnanců ropného pole Ghaní. Jedním z unesených je český občan. O propuštění dvou rukojmích informovalo bangladéšské ministerstvo zahraničí.

Oba muži jsou na svobodě od úterního večera a přes noc byli v nemocnici v libyjské pobřežní Syrtě.

Mezi zbylými rukojmími jsou čtyři Filipínci, Ghaňan, Rakušan a Čech. Rakousko tvrdí, že se k únosu ještě žádná skupina nepřihlásila a neexistuje ani požadavek na výkupné. Manila ale únos přičítá Islámskému státu a k tomu se přiklání také Praha.

Pro cizince je Libye nebezpečná

Cizinci pracovali pro rakouskou společnost VAOS (Value Added Oilfield Services), jež se zabývá zajišťováním zázemí ropnému sektoru v Libyi.

V zemi panuje chaos od revolučního roku 2011. Po svržení Muammara Kaddáfího se nepodařilo vybudovat funkční státní instituce a zemi mají v rukou soupeřící milice, dva kabinety a dva parlamenty.

Pro cizince je situace mimořádně nebezpečná, takže většina států zavřela svá velvyslanectví a evakuovala jejich personál. V posledních týdnech se islámští radikálové zaměřili na ropná pole, odkud na doporučení libyjské vlády většina společností evakuovala své zaměstnance.

V Maroku se konají pod záštitou OSN diplomatická jednání, jejichž cílem je vytvořit libyjskou vládu národní jednoty a dohodnout se na trvalém příměří.

 

Právě se děje

Další zprávy