Zaorálek: Předpokládám, že unesený Čech v Libyi je naživu

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 3. 2015 13:21
Úřady konkrétní představu o místě, kde by se pohřešovaný Čech mohl nacházet, zatím nemají.
Ropné pole. Ilustrační foto.
Ropné pole. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) věří, že Čech pohřešovaný v Libyi s dalšími cizinci po pátečním útoku na ropné pole Ghaní je naživu.

Šéf diplomacie to řekl novinářům. Česko se nyní podle něj snaží především zjistit, kde se pohřešovaný muž nachází. Variant je podle ministra několik.

"Předpokládám a věřím, že český občan je naživu," uvedl Zaorálek, podle něhož je stále "suverénně nejpravděpodobnější variantou", že muž byl s dalšími osmi pracovníky firmy VAOS unesen radikály z libyjské odnože organizace Islámský stát.

Jistotu, že je naživu, prý ministr nemá. "Ale není to tak, že bychom si mysleli, že je to marné. My předpokládáme, že je naživu, a snažíme se zjistit, kde je," řekl Zaorálek po dnešním jednání krizového štábu na ministerstvu zahraničí.

Konkrétní představu o osudu pohřešovaného Čecha úřad podle Zaorálka zatím nemá. "Je to pořád tak, že máme více hypotéz a vyhodnocujeme je. Jdeme několika směry. To hlavní je zjistit, kde by se měl český občan nacházet. My hledáme první to místo," přiblížil ministr. "To se nám v tuto chvíli ještě nedaří určit, protože variant je více," dodal.

Kolik lidí na jeho nalezení pracuje, odmítl ministr specifikovat. Je jich podle něj ale značné množství. Česko podle Zaorálka spolupracuje s ostatními státy, jejichž občané se po útoku pohřešují, i s mezinárodními organizacemi, které v Libyi působí.

Praha do regionu také vyslala dva diplomaty, kteří už jsou na místě a mají sbírat informace a zajišťovat kontakty. Jejich počet je podle Zaorálka dostačující. "Ten počet odpovídá práci, která se má odvést," soudí.

Česku se podle ministra rovněž hlásí řada lidí, kteří tvrdí, že mají v oblasti kontakty, které by mohly pomoci muže najít. Úřady se nyní snaží mezi nimi najít ty nejspolehlivější. "Tohle vyhodnocování kontaktů a jejich hodnoty i těch hypotéz a variant, které se nám nabízejí, to je velká část té práce," přiblížil aktivity ministerstva a tajných služeb.

Čech se pohřešuje spolu s jedním Rakušanem, čtyřmi Filipínci, dvěma Bangladéšany a Ghaňanem. Skupina pracovala v severoafrické zemi pro firmu VAOS (Value Added Oilfield Services), jež se zabývá zajišťováním zázemí ropnému sektoru v Libyi.

 

Právě se děje

Další zprávy