Tallinn - Rusko-estonský konflikt, rozpoutaný přemístěním dvoumetrové sochy rudoarmějce z centra Tallinnu na nedaleký vojenský hřbitov, neutichá. Jeho nejčerstvějším bojištěm se stal internet.
Nejprve se ruským hackerům podařilo paralyzovat internet u severního souseda masivním napadáním estonských webových stránek včetně portálů vládních institucí.
"Začíná to být velký problém, protože zasaženo bylo skutečně mnoho stránek. Je jasné, že útočníci a hackeři pocházejí z Ruska," oznámil estonský ministr zahraničí Urmas Paet.
Pak ale přišel protiúder na citlivé místo. Estonští kyberpiráti ochromili internetovou stránku ruské organizace Noční hlídka, která vystupovala na obranu tallinnského památníku, a vyvěsili tam estonskou vlajku.
Boje ovšem hrozí nejen ve vrituálním světě, nýbrž i v tallinnských ulicích.
Rozdílný kalendář oslav
Policejní oddíly dnes hlídkují v metropoli, aby zasáhly proti dalším protestním demonstracím mládeže z řad ruské menšiny. Přitom veškeré pochody a shromáždění jsou až do pozítří zakázány.
Při prvních protestech na konci dubna zahynul jeden demonstrant. Následně napadl dav mladých ruských nacionalistů budovu estonského velvyslanectví v Moskvě.
Vláda v Tallinnu doufá, že po dnešním výročí se už situace uklidní. Estonsko přitom stejně jako zbytek Evropy slaví konec druhé světové války už 8. května, zatímco Rusko až dnes. I proto plánují estonští Rusové demonstraci na dnešek.
"Socha rudoarmějce je na novém místě, kam lidé přinášejí květiny. A ti, kteří si chtějí události druhé světové války připomínat, mají kam jít. Doufám, že všechno proběhne v klidu," oznámil estonský ministr zahraničí.
Okupaci vystřídala okupace
Estonští politici v čele s premiérem Andrusem Ansipem včera položili k soše rudoarmějce květiny, což média označila za pokus usmířit si ruskou menšinu v zemi a utišit kritiku Moskvy.
Z 1,3 milionu obyvatel malé pobaltské reoubliky tvoří Rusové asi 300 tisíc, hlavně na východě země. Stěžují si na to, že jsou v Estonsku považováni za občany druhé kategorie, a odstranění pomníku rudoarmějce z centra Tallinnu považovali za další "ústrk".
Pro Estonce je ale vítězství Rudé armády nad nacismem počátkem další okupace. Sovětské, která skončila až rozpadem SSSR a obnovením nezávislosti Estonska v roce 1991.
Premiér: Sankce nás do kolen nedostanou
Od té doby jsou vztahy mezi Moskvou a Tallinnem napjaté, sankcemi ale Kreml hrozí až nyní. Podle estonského premiéra Andruse Ansipa ale na rozdíl od Ukrajiny, Běloruska nebo Gruzie Rusko nemá na Estonsko dostatečně účinné páky.
"Bojkot se nás tolik nedotkne. Naše ekonomika není na Rusku příliš závislá. Na přílivu zahraničních investic se Rusko podílí jen dvěma procenty a ve výrobě elektřiny si vystačíme bez něj," řekl premiér v rozhovoru pro agenturu Reuters.