V Kostarice poprvé v historii povládne žena

Roman Gazdík, Monika Horáková
8. 2. 2010 10:20
Laura Chinchillová se stane teprve pátou latinskoamerickou prezidentkou
Foto: Reuters

San José - V nedělních prezidentských a parlamentních volbách si Kostarika do svého čela poprvé v historii zvolila ženu. Padesátiletá Laura Chinchillová Mirandová se teď stane jedinou středoamerickou prezidentkou a pátou zvolenou ženou do nejvyšší funkce v celé historii Latinské Ameriky.

Po sečtení většiny hlasů má Chinchillová dvaadvacetiprocentní náskok před svým nejsilnějším soupeřem Ottone Solísem.

Favoritka současného prezidenta, nositele Nobelovy ceny míru Óscara Ariase, v jehož administrativě zastávala post viceprezidentky, vede se 47 procenty hlasů oproti Solísovým pětadvaceti. Třetí ze silných kandidátů, Otto Guevara, získal 21 procent.

K tomu, aby kandidát zvítězil již v prvním kole, potřebuje získat více než 40 procent hlasů. Solís i Guevara už přiznali porážku.

"Dnes jsme vstoupili do historie," prohlásila Chinchillová po oznámení předběžných volebních výsledků. "Lid Kostariky mi dal svou důvěru a já ji nezradím."

Otázkou však nyní je, zda se podaří její středolevé Straně národního osvobození (PLN) obhájit své vítězství z roku 2006 v parlamentních volbách.

Chinchillová se ujme funkce v květnu a slibuje pokračovat v Ariasově fiskálně umírněné politice orientované na volný trh, kterou mnozí považují za jednu z příčin toho, že se země vyhnula tvrdému dopadu ekonomické krize.

Foto: Aktuálně.cz

Podle agentury AP však kritici Ariasovy administrativy upozorňovali, že se tak v některých případech děje na úkor životního prostředí. Ekoturismus je přitom pro Kostariku jedním z důležitých zdrojů tvrdé měny.

Ačkoliv pochází Chinchillová ze středolevé strany, je v sociálních otázkách poměrně konzervativní. Stojí proti reformě ústavy, která by zaručila odluku církve a státu, je proti civilním svazkům homosexuálů a bojuje proti potratům. Nesouhlasí ani s prodejem postkoitální antikoncepce.

V současné době vládnou v Latinské Americe dvě prezidentky. Odstupující Michelle Bacheletová v Chile a Cristina Kirchnerová v Argentině. Před nimi si obyvatelé regionu zvolili do nejvyšší funkce Violetu Chamorrovou v Nikaragui (1990 až 1997) a Mireyu Moscosovou v Panamě (1999 až 2004).

Kostarika je dlouhodobě nejstabilnější zemí Střední Ameriky. Vyhnula se i katastrofálním občanským válkám, které region decimovaly v osmdesátých letech. První ženou, která se - ovšem neúspěšně - ucházela v Kostarice o prezidentský úřad, byla v roce 1994 Margarita Penónová.

 

Právě se děje

Další zprávy