Volby v Kosovu vyhrála favorizovaná koalice PDK. Povolební vyjednávání budou podle expertů složitá

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 6. 2017 20:17
V Kosovu se v neděli konaly předčasné parlamentní volby vyhlášené poté, co poslanci v květnu vyslovili nedůvěru vládě. Volby vyhrála koalice vedená středopravou Demokratickou stranou Kosova (PDK). Podle zveřejněných údajů skončí na druhém místě opoziční hnutí Sebeurčení (Vetevendosje, VV) s 27 procenty hlasů. Třetí je koalice vedená Demokratickým svazem Kosova (LDK) bývalého premiéra Isy Mustafy s podporou téměř 26 procent zúčastněných voličů. Vyjednávání o vládní koalici ale může podle expertů skončit fiaskem. PDK a LDK už před volbami daly najevo, že spolu do další vlády nepůjdou.
Ramush Haradinaj, kandidát na kosovského premiéra.
Ramush Haradinaj, kandidát na kosovského premiéra. | Foto: Reuters

Priština - Předčasné parlamentní volby v Kosovu vyhrála koalice vedená středopravou Demokratickou stranou Kosova (PDK), kterou tvoří bývalí členové Kosovské osvobozenecké armády (UÇK). Po sečtení 99 procent odevzdaných volebních lístků má 34 procent hlasů, informovala na svém webu centrální volební komise. Předčasné volby byly vypsány poté, co poslanci v květnu vyslovili nedůvěru vládě, nadcházející obtížné jednání o nové vládní koalici ale může skončit dalšími volbami.

Podle zveřejněných údajů skončí na druhém místě opoziční hnutí Sebeurčení (Vetevendosje, VV) s 27 procenty hlasů. Třetí je koalice vedená Demokratickým svazem Kosova (LDK) bývalého premiéra Isy Mustafy s podporou téměř 26 procent zúčastněných voličů.

Obyvatelé Kosova mohli volit do nedělního večera, volební účast byla 41,5 procenta. Oficiální vyhlášení výsledků se očekává později v tomto týdnu.

Podle propočtů prištinských médií koalice kolem PDK ve 120členném parlamentu zřejmě obsadí 39 křesel, Sebeurčení 31 a koalice LDK 30. Dvacet mandátů je rezervováno pro národnostní menšiny, přičemž srbských deset poslanců bude zastupovat uskupení Srpska lista (Srbská kandidátka).

Vyjednávání o vládní koalici ale může podle expertů skončit fiaskem. PDK a LDK už před volbami daly najevo, že spolu do další vlády nepůjdou. VV, které překvapivě téměř zdvojnásobilo počet zástupců v parlamentu a oběma původně vládnoucím stranám je nyní rovnocenným partnerem, vyčítá PDK a LDK odpovědnost za rozsáhlou korupci a trvající špatnou životní úroveň v zemi. Vstoupit do koalice s PDK nechce a pro LDK má řadu podmínek.

Další předčasné volby se nedají vyloučit

"Nemůžeme vyloučit další předčasné volby," řekl k tomu podle agentury Reuters politolog Imer Mushkolaj.

PDK byla podle průzkumů veřejného mínění považována za favorita voleb. Strana byla součástí dosavadní vládní koalice. Tato formace navrhuje na premiéra bývalého velitele kosovských povstalců Ramushe Haradinaje, kterého sousední Srbsko viní z válečných zločinů. Haradinaj v rámci předvolebních slibů prosazoval méně vstřícný postoj nejen k Srbsku, ale i k Černé Hoře.

Poslanci Sebeurčení v parlamentu několikrát v roce 2015 použili slzný plyn, aby zabránili schválení kontroverzní dohody o hranicích s Černou Horou a také vytvoření společenství srbských obcí v Kosovu, jež by mělo nějaký autonomní ráz.

Výsledek voleb ovlivní řešení komplikovaných sporů se sousedními státy. Jde především o vymezení hranic s Černou Horou, které vedlo k pádu dosavadní vlády. V sázce je i pokračování rozhovorů se Srbskem a schválení další vzájemné dohody, v rámci které by srbská menšina v Kosovu měla získat více práv, poznamenala agentura AP.

Srbský prezident Aleksandar Vučić uvedl, že zvolení zastánců tvrdé linie bude mít za následek "mnoho těžkostí a problémů". Dodal, že členové PDK patří "k těm, kteří nejvíce vyhrožují Srbům". Dialog mezi Kosovem a Srbskem, který zprostředkovává EU, však podle něj musí pokračovat.

Bývalá jihosrbská provincie Kosovo vyhlásila s podporou Západu jednostrannou nezávislost na Srbsku v roce 2008. Bělehrad ji ale nikdy neuznal a snaží si zachovat vliv zejména na severu země, kde žije početná srbská menšina. Srbský premiér Vučić tvrdí, že kosovští vůdci chtějí na Srby v Kosovu zaútočit. Kosovský prezident Hashim Thaçi zase vyjádřil obavu, že Srbsko má v plánu obsadit část severního Kosova.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy