V Kosovu padla vláda. Kvůli zákonu o hranici čekají zemi nové volby

ČTK ČTK
10. 5. 2017 17:00
Kosovský parlament ve čtvrtek vyjádřil nedůvěru vládě. Hlasování navrhla opozice s tím, že kabinet podle ní neplnil svůj program. Vláda nebyla schopna zajistit v parlamentu hlasy potřebné ke schválení zákona o hranici se sousední Černou Horou, a to navzdory tlaku ze strany Spojených států. Hraniční dohoda byla podepsána v roce 2015. Opozice se však proti dohodě postavila, jelikož by podle ní Kosovo přišlo o část svého území. Kosovská vláda a mezinárodní experti tato tvrzení odmítli. Nyní se očekává, že prezident Hashim Thaçi do 30 až 45 dní vyhlásí datum předčasných voleb. Informovaly o tom zahraniční agentury.
Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla. Lidé se čím dál více bojí nezaměstnanosti

Důvěra v českou ekonomiku po pětiměsíčním růstu v říjnu klesla meziměsíčně o 4,5 bodu na 86,4 bodu. Snížila se hlavně důvěra spotřebitelů, u nichž indikátor klesl o 11,6 bodu. Po jarním propadu je to druhý nejvyšší pokles od začátku sledování. Důvodem je pandemie koronaviru a s ní související opatření. Nižší je i důvěra u podnikatelů. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Průzkum se uskutečnil od 1. do 19. října. Vzhledem k tomu, jak dynamicky se situace v posledních dnech vyvíjí, promítla se aktuálně platná opatření do odpovědí pouze částečně, upozornili statistici.

Hodnota důvěry spotřebitelů je nyní na 86 bodech, níže byla naposledy v dubnu. "Oproti září se lidé mnohem více obávají zhoršení celkové ekonomické situace a vlastní finanční situace. Velká většina respondentů se rovněž obává růstu nezaměstnanosti," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Zdroj: ČTK
Další zprávy