V Kongresu schválili těžbu ropy u amerických břehů

Roman Gazdík
17. 9. 2008 13:00
Američanům to však uleví nejdříve za deset let
Čestná vojenská stráž vynáší rakev s americkým exprezidentem Geraldem Fordem z budovy Kongresu v průběhu Fordova státního pohřbu
Čestná vojenská stráž vynáší rakev s americkým exprezidentem Geraldem Fordem z budovy Kongresu v průběhu Fordova státního pohřbu | Foto: Reuters

Washington - Po mnohaměsíčních tahanicích ohledně toho, co dělat s vysokými cenami ropy, se Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu konečně rozhodla "bouchnout pěstí do stolu" a povolit její těžbu u amerických břehů.

K této akci ji pobídl prezident George Bush, který dal zrušení zákazu platícího od roku 1981 zelenou už v červenci. Pro návrh nyní hlasovalo 236 poslanců a 189 bylo proti.

Ekonomická krize doléhá tvrdě na americké domácnosti a tento tah by údajně měl snížit závislost USA na ropě dovážené z „nepřátelských států" a v dlouhodobém horizontu i příznivě ovlivnit její cenu.

Nad nynějším krokem Sněmovny reprezentantů však láteří nejen ekologové, kterým vadí, že chráněné pobřežní vody budou otevřeny exploraci i exploataci ropy a plynu, ale také většina republikánů.

Foto: Reuters

Republikáni proti

Jejich prezidentský kandidát John McCain přitom těžbu u pobřeží už dlouhé měsíce vydává za vhodný způsob, jak ulevit peněženkám amerických voličů. Čím to tedy je?

Podobně jako u balíčku týkajícího se úlev na daních, který byl po dlouhých tahanicích schválen v únoru, zde totiž existují i konkurenční návrhy.

Čtěte také: Schváleno. Američané získají úlevy na daních

Návrh zákona získal ve sněmovně podporu 236 hlasů, ovšem jen tři ze zákonorádců, kteří pro nej zvedli ruku, byli republikáni. Ostatní si přejí, aby se postupovalo mnohem agresivněji.

Konkurenční návrhy

Těžbu u amerických břehů podporují oba prezidentští kandidáti
Těžbu u amerických břehů podporují oba prezidentští kandidáti | Foto: Reuters

Schválený návrh, o kterém bude debatovat senát zřejmě příští týden, totiž dovoluje těžit energetické suroviny pouze ve vzdálenosti 50 až 100 mil (80 až 160 kilometrů) od amerického pobřeží. Téměř devadesát procent zásob ropy se však nachází blíže.

Kromě toho demokraté v návrhu prosadili zrušení daňových škrtů pro ropné společnosti a do textu se nedostala ani pasáž o podpoře jaderné energie: obojí republikáni prosazovali.

Osud návrhu zákona v senátu, kde potřebují demokraté nejméně šedesát hlasů ze sta, je tak nejistý, dvacet republikánských a demokratických senátorů navíc připravilo třetí návrh, který je kompromisem mezi dvěma sněmovními.

Jediné, na čem se tři konkurenční iniciativy shodnou, jsou v podstatě pouze úlevy na daních a pobídky k investování do obnovitelných zdrojů.

Efekt těžby: za 10 až 15 let

Analytici ovšem s jistou škodolibostí upozorňují na další fakta.

Debata okolo těžby při pobřeží začala ve chvíli, kdy ceny ropy dosahovaly 140 dolarů za barel, dnes se však nacházejí na sedmiměsíčním minimu 90 dolarů za barel.

Než však začne mít využívání pobřežní ropy nějaký vliv na její ceny, uplyne 10 až 15 let a nikdo neví, jak budou v té době trhy vypadat.

Politické vítězství demokratů

Pokud však vezmeme iniciativu Kongresu čistě politicky, pak demokraté zvítězili. Nyní mohou tvrdit, že se pokusili učinit alespoň něco, zatímco republikáni jejich návrh negovali.

Kromě nového prezidenta totiž budou Američané 4. listopadu vybírat i novou Sněmovnu reprezentantů a třetinu Senátu.

Pokud tak chce nynější Kongres ve věci těžby ropy u amerických břehů něco učinit, má poslední šanci.

 

Právě se děje

Další zprávy