Schváleno. Američané získají úlevy na daních

gaz
8. 2. 2008 10:35
Kongres schválil balíček ekonomických pobídek
Foto: Reuters

Washington - Americký Kongres po dlouhých tahanicích schválil balíček ekonomických pobídek, který má oživit ekonomiku zmítanou kolapsem trhů s hypotékami, krizí úvěrů a nestabilitou akciových trhů.

Podle listu Wall Street Journal byla nakonec schválena doplněná verze návrhu Sněmovny reprezentantů poté, co se do ní dostaly některé pozměňovací senátní návrhy.

600 ve schránce

Američtí občané, kteří nevydělávají více než 75 tisíc dolarů ročně (150 tisíc u sezdaných párů), tak během prvního letošního pololetí dostanou do svých poštovních schránek úlevy na daních ve výši 600 dolarů (1200 dolarů pro páry). Na každé dítě pak dalších 300 dolarů.

Neplatiči daní s příjmem alespoň 3000 dolarů ročně obdrží 300 dolarů (600 dolarů).

Demokraté v Senátu, kteří přišli s konkurenčním návrhem, nakonec svou verzi opustili a přestali prosazovat další podpory v nezaměstnanosti, příspěvky chudým rodinám na topení a pobídky zelené energetice.

Lidové vítězství

Ze senátního návrhu se do konečné podoby zákona naopak dostalo více peněz pro důchodce a válečné veterány.

"Toto není vítězství pro republikány nebo demokraty. Toto je vítězství pro americký lid," citovala BBC vůdce republikánů v Senátu Mitche McConnella.

Schválení ekonomického balíčku přivítal i prezident George Bush.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Írán odškodní rodiny cizinců, kteří zemřeli při sestřelení ukrajinského letadla

Teherán souhlasí s odškodněním rodin cizinců, kteří zemřeli v lednu při zkáze ukrajinského dopravního letadla sestřeleného Íránem. Dnes to podle agentury AP prohlásila švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová. Sestřelení letadla 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště si vyžádalo životy všech 176 lidí na palubě. Írán se po třech dnech přiznal, že jeho armáda ukrajinské letadlo neúmyslně a v důsledku lidské chyby sestřelila.

"Podepsali jsme dohodu o vzájemném porozumění, že budeme nyní společně s Íránem vyjednávat o odškodnění, o kompenzacích pro příbuzné obětí," řekla Lindeová švédské tiskové agentuře TT. Na otázku, zda Írán skutečně vyplatí odškodné, Lindeová odpověděla, že o tom není pochyb.

Švédsko s Kanadou, Ukrajinou, Británií a s Afghánistánem postupují společně s cílem vymoci na Íránu odškodné. "Očekáváme, že velmi brzy budeme mít první vyjednávání s konkrétními výsledky," řekla šéfka švédské diplomacie.

Další zprávy