Aden - V jihojemenském Adenu v pátek zemřelo při útoku na pečovatelský dům nejméně 16 lidí. Město, v němž sídlí i vláda, má sice pod kontrolou armáda, stále se ale potýká s útoky radikálů. Podle svědků útočníci nemířili na nikoho konkrétně a stříleli bezhlavě. Mezi mrtvými je strážce a také čtyři řádové sestry pracující jako pečovatelky. Podle svědků útočníci nemířili na nikoho konkrétně a stříleli bezhlavě.
Mluvčí indické diplomacie uvedl, že útočníci požádali ochranku u dveří, aby jim otevřela pod záminkou, že jdou do pečovatelského domu navštívit své matky. "Když se dostali dovnitř, okamžitě zastřelili strážce u brány a začali náhodně střílet," dodal mluvčí s tím, že po útoku ozbrojenci z místa činu utekli.
Misioneras de la caridad y ancianos son masacrados en el convento de Aden (Yemen). Oremos. - via @aciprensa https://t.co/2rxFSfwISV
— EWTN Español (@EWTNespanol) March 4, 2016
Podle svědků citovaných agenturou AP dva střelci budovu obklíčili a další čtyři vešli dovnitř, procházeli pokoje, obětem nejdříve spoutali ruce a pak je střelili do hlavy. Jedna z ošetřovatelek se zachránila, když se schovala v lednici ve skladu, jakmile uslyšela křičet jemenské stráže: "Utíkejte, utíkejte." Podle očitého svědka, který na místo přišel a mrtvé viděl, jsou mezi oběťmi čtyři pečovatelky, šest Etiopanů, jeden jemenský kuchař a jemenští strážci. Těla byla předána policii a později nemocnici, kterou provozuje organizace Lékaři bez hranic (MSF).
Zdroj AFP tvrdí, že ozbrojenci patří k teroristické organizaci Islámský stát (IS), která je v Adenu přítomna několik měsíců. K útoku se ale zatím nikdo nepřihlásil.
Útočilo se v domě Misionářek lásky
V ústavu žilo 80 lidí a vedla ho charitativní misionářská organizace Misionářky lásky založená Matkou Terezou. Sestry z této kongregace se v Jemenu staly terčem útoku i v roce 1998. Tehdy ozbrojenci v přístavu Hudajdá na jihu země usmrtili tři jeptišky.
Jak uvedla mluvčí Misionářek lásky Sunita Kumarová, členky kongregace jsou z útoku "absolutně v šoku". "Sestry se měly vrátit domů, rozhodly se ale zůstat a pomáhat lidem" v Jemenu, řekla Kumarová o čtveřici jeptišek. Dvě z nich pocházely ze Rwandy a další dvě z Keni a Indie. Jemenské úřady původně uváděly, že byly všechny usmrcené řádové sestry indické národnosti.
Krize v Jemenu trvá od roku 2014, kdy šíitští povstalci obsadili metropoli Saná a začali postupovat dál na jih. Na stranu vlády se loni přidala arabská koalice a díky ní se podařilo několik oblastí osvobodit. Byl mezi nimi také Aden, kam se z exilu v Saúdské Arábii mohla loni vrátit vláda i prezident. Boje si vyžádaly nejméně 6200 obětí a Jemen je podle OSN na pokraji humanitární katastrofy. Celkem 2,4 milionu Jemenců přišlo kvůli bojům o střechu nad hlavou.
Na jihu navíc stále působí také odnož teroristické sítě Al-Káida, která využila chaosu a bojů v zemi. Dnes byli čtyři její členové zabiti při útoku bezpilotního letadla v provincii Šabva. Střela zasáhla auto, v němž teroristé jeli. Přibývá rovněž útoků, k nimž se hlásí radikálové z IS.