"Většinou zde vedeme poziční akce. Bráníme své pozice. Sedíme a vyčkáváme. Až dostaneme souřadnice, tak je zpracujeme, rychle otočíme vozidlo a vrátíme se do obranného prostoru," popisuje boje jeden z členů ukrajinské jednotky, který používá přezdívku Fizruk. "Nemíříme s ním na konkrétní cíl, ale určitou oblast. Například když máme zničit nepřátelskou kolonu," dodává.
Podle tamních vojáků dochází v Donbaské oblasti stále k intenzivnímu ostřelování a ruské síly se snaží nadále postupovat. "My ale jejich útoky opakovaně odrážíme," popisuje v reportáži další z vojáků s přezdívkou Broker. "Už jsme začali počítat zničené cíle. Pro naše jednotky se boje staly už rutinou," dodává.
Na rakety do systémů RM-70 a další potřebnou munici se nyní pro Ukrajinu v rámci kampaně Dárek pro Putina skládají Češi. V rámci sbírky se již nedávno vybralo více než 30 milionů korun, za které organizátoři pořídili modernizovaný tank T-72 Avenger. Jeho dodání a transport na Ukrajinu zajišťovalo české ministerstvo obrany.
Hele ho, Vampýra jednoho... nevidí se na záběrech často ale tady je - český raketomet RM-70 Vampire. Právě do tohoto mazla nakupujeme munici. Veze 40 raket ráže 122 mm. Dostřel je 20 kilometrů a vystřeleny najednou přeorají tři hektary. Tohle musí dost russákům pít krev.👍🇨🇿 pic.twitter.com/sElD1qJBef
— Dárek pro Putina (@DarPutinovi) November 6, 2022
Salvové raketomety RM-70, které mají dostřel až 20 kilometrů, vznikly v bývalém Československu. Využívají se především k palebnému pokrytí velkých ploch. V jedné salvě, která zasáhne plochu až tří hektarů, je ve 40 raketách použito přes 250 kilogramů výbušnin.