Teherán - V Íránu bylo zatčeno šestnáct osob, které se měly podílet na pádu tamní měny.
Prudký propad íránského ríjálu vyvolal ve středu v Teheránu demonstraci, proti níž musela zasáhnout policie.
Podle íránských justičních zdrojů citovaných televizní stanicí CNN "nesou (zatčení) hlavní odpovědnost za rozkolísanost měnového trhu".
Demonstranti ve středu protestovali hlavně proti prezidentovi Mahmúdu Ahmadínežádovi. Právě jemu připisují odpovědnost za rekordní inflaci a další ekonomické problémy země.
Ahmadínežád ale z poklesu hodnoty ríjálu obvinil spekulanty. Už v úterý hovořil o 22 vůdcích gangu, které tajná služba považuje za osoby odpovědné za manipulaci s ríjálem.
O 16 zatčených úřady žádné detaily nezveřejnily. Soudní zdroje pouze uvedly, že tito lidé "využili atmosféru psychologické války vyvolanou nepřáteli" a dohodli se s "určitými domácími i zahraničními skupinami", aby nynější situaci ještě zhoršili.
Nelegálně prý obchodovali s cizími měnami s cílem posílit jejich hodnotu a rozjitřit veřejnost. Přišli si tak prý na značné jmění. Kontem jednoho z obviněných údajně prošlo 300 milionů dolarů.
Íránský ríjál se za minulých deset dní propadl vůči dolaru téměř o 40 procent. Lidé se proto snaží úspory vyměnit za dolary, někteří nakupují i zlato. V pondělí se na černém trhu dolar prodával za více než 37 000 ríjálů, což je o až o 10 000 ríjálů více než týden předtím.
Za potížemi íránského hospodářství jsou zpřísňující se západní sankce vůči Íránu. Svět jimi reaguje na konflikt kolem íránského jaderného programu, který se dlouhodobě nedaří diplomaticky vyřešit.