Trump před novináři komentoval násilí v Kongresu. Otázku, jestli rezignuje, přešel

ČTK ČTK
12. 1. 2021 17:17
Obnovená snaha zástupců Demokratické strany o odvolání prezidenta, tedy takzvaný impeachment, je "absolutně směšný" krok, který vyvolává ve Spojených státech ohromný hněv, prohlásil končící americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Trump bude pravděpodobně čelit ústavní žalobě za "podněcování vzpoury" v souvislosti s nedávnými nepokoji v Kongresu. Prezident se v úterý k násilnostem svých příznivců a k chystané žalobě před novináři vyjádřil poprvé, odpovědnost za události minulé středy nepřiznal.

Trump čelí výzvám, aby kvůli počínání svých stoupenců několik dní před koncem svého funkčního období rezignoval. Když se jej na tento bod zeptal reportér agentury Reuters, Trump na otázku neodpověděl a řekl: "Nechci žádné násilí."

V důsledku vpádu jeho příznivců do sídla Kongresu zemřelo minulý týden pět lidí a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nyní varuje před dalšími násilnými protesty. Demokraté ve Sněmovně reprezentantů v souvislosti s událostmi minulé středy předložili návrh usnesení o ústavní žalobě na prezidenta za podněcování násilí. Obvinění vychází i z Trumpových výroků pronesených těsně před vypuknutím středečních nepokojů, kdy na shromáždění u Bílého domu vyzval příznivce k pochodu na Kapitol a opět je burcoval nepravdivými tvrzeními o prezidentských volbách.

Podle končící hlavy státu byl obsah daného projevu "naprosto vhodný". "Co se týče impeachmentu, je to vlastně pokračování největšího honu na čarodějnice v dějinách politiky. Je to směšné. Je to absolutně směšné," citovala jej agentura AP. "Myslím, že to vyvolává ohromný hněv v naší zemi," dodal.

Sněmovna by mohla novou ústavní žalobu schválit už ve středu, čímž by se Trump stal prvním americkým prezidentem, který impeachmentu čelil dvakrát. Před novináře vystoupil poprvé po několika týdnech, a to při příležitosti odletu do Texasu. V jižním státě USA má na programu návštěvu vznikající zdi na hranici s Mexikem.

Video: Obsazení Kongresu v klíčových okamžicích

Obsazení Washingtonského kapitolu demonstranty | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 58 minutami

Americké ministerstvo financí poprvé povede žena, exšéfka centrální banky Yellenová

Americký Senát schválil Janet Yellenovou do funkce ministryně financí v administrativě demokratického prezidenta Joea Bidena. Bývalá šéfka americké centrální banky (Fed) bude první ženou, která resort financí za 232 let jeho existence povede, připomněla agentura AP. Senátní výbor pro zahraniční vztahy též schválil nominaci Antonyho Blinkena do pozice šéfa americké diplomacie.

Podle agentury AP se pro Yellenovou ve 100členném Senátu vyslovilo 84 senátorů, 15 bylo proti. Očekává se, že bude hrát klíčovou roli ve schválení Bidenova stimulačního balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (bezmála 41 bilionů korun). Návrh naráží na tvrdý odpor republikánů, kterým se zdá příliš vysoký.

Zdroj: ČTK
Další zprávy