Trumpovci před vpádem do Kongresu psali o zbraních. Policie se přesto nepřipravila

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
8. 1. 2021 21:03
Zatímco politici viní ze středečního útoku na budovu Kongresu prezidenta Donalda Trumpa, kritika se snesla i na policii, která měla za úkol Kapitol a probíhající jednání Kongresu chránit. "Nemyslel jsem si, že by do Kapitolu bylo možné vtrhnout, budeme se muset ponořit do toho, co se stalo špatně," připustil bývalý šéf kongresové policie Terrance Gainer.
Obsazení Washingtonského kapitolu demonstranty | Video: Reuters

Kongresová policie má za úkol chránit budovu Kapitolu, jako by to byla pevnost. Nejdůležitější je ubránit schodiště vedoucí k hlavnímu vchodu. Jenže ani to se ve středu nepovedlo.

Budova Kapitolu postavená v 19. století má tolik oken a dveří, že je pak velmi snadné do některých z nich proniknout. Záběry z místa, které sami výtržníci natáčeli, ukazují, jak se volně pohybují po historických chodbách, sálech a kancelářích. Komplex budovy se skládá z rotundy s kopulí a ze dvou postranních křídel. Je přes 200 metrů dlouhý a asi 100 metrů široký. Policejní jednotka určená na jeho ochranu čítá něco málo přes 2000 mužů.

Někteří z davu, který se dostal do Kapitolu, byli podle policie ozbrojeni tyčemi a různými chemickými látkami. Celkem 60 policistů bylo zraněno, několik z nich muselo být hospitalizováno, jeden zraněním v nemocnici podlehl. "Akce policistů byla vzhledem k situaci, které čelili, hrdinská," komentoval to šéf policie Kapitolu Steven Sund, který se rozhodl do konce měsíce rezignovat na svou funkci, stejně jako šéf bezpečnosti amerického Senátu Michael Stenger.

Oba muži tak reagují na kritiku, která se na policejní sbor snesla po nezvládnutých středečních útocích. Obranné složky Kapitolu situaci podcenily zřejmě proto, že počítání hlasů volitelů z prezidentských voleb bývá obvykle jen formalita, mnohem větší přípravy a komplexnější strategie bezpečnosti se chystají například při inauguraci prezidenta. Jenže společné zasedání obou komor Kongresu se tentokrát vymykalo a vědělo se to dopředu.

Varovné signály

Donald Trump opakovaně zpochybňoval výsledky voleb (a stále to dělá), v den zasedání Kongresu nedaleko kapitolu pořádal vlastní akci pro své příznivce. Dopředu tweetoval, že toho Amerika má dost, volby byly ukradené, a burcoval své příznivce.

Na sociálních sítích a fórech se týdny dopředu plánovala velká protestní akce, upozorňují americká média. Mnoho příspěvků obsahovalo zmínky o násilí a zbraních.

I přes varovné signály ale policie nebyla dostatečně připravená. Nevyžádala si pomoc žádných dalších bezpečnostních složek, přitom před plánovanými protestními akcemi se obvykle koordinuje například i s FBI. Národní Gardu na místo poslala starostka Washingtonu Muriel Bowserová až 45 minut poté, co dav pronikl do budovy Kapitolu. Po několika hodinách nakonec dorazila i FBI a elitní jednotky SWAT.

Měli si říct o pomoc

Navíc podle agentury Reuters se demokratičtí zákonodárci dopředu dotazovali, jak bude zasedání Kongresu zabezpečeno a jaký má policie plány pro případ, že protesty propuknou v násilí. Někteří dokonce předem varovali samotného šéfa policie Sunda. "Měli to předvídat," komentoval to anonymně jeden kongresman. "A když už se to dělo, měli si říct o větší pomoc," dodal.

Republikánský senátor Lindsey Graham, jeden z Trumpových nejbližších spojenců, řekl, že útočníci nesli zbraně a neprozkoumané batohy. "Mohli budovu vyhodit do vzduchu, mohli nás všechny zabít, mohli zničit vládu," upozornil.

Mnozí kritici práce policie dávali středeční události do kontrastu s ochranou Kapitolu při červnových protestech Black Lives Matter. Tehdy bylo na místo preventivně povoláno kromě washingtonské policie a federálních bezpečnostních jednotek také přes pět tisíc vojáků Národní gardy. Nad demonstranty se vznášela helikoptéra, ulice byly vylidněné.

Varování FBI a Pentagonu

Podle informací agentury AP navíc policejní složky Kapitolu tři dny před plánovanou protestní akcí prezidenta Trumpa odmítly nabídku Pentagonu o pomoc a posily.

Ve středu pak - přímo ve chvíli, kdy se dav blížil k zátarasům - jednotky odmítly pomoc od FBI. Ta monitorovala situaci týdny před konáním protestní akce a očekávala, že se jí zúčastní tisíce lidí. Právě kvůli loňským událostem úřady nejspíš nechtěly budit dojem, že proti svým vlastním lidem nasazují vojáky, natož Donald Trump proti vlastním příznivcům.

Na sociálních sítích se pak objevily záběry naznačující, že Trumpovy fanoušci byli i na straně policie a že někteří policisté s protestujícími sympatizovali. Na jednom z nich si policista fotil selfie s mužem, který do Kapitolu násilně vtrhl. "Udělali byste si selfie s člověkem, který zrovna loupí v bance?" komentovala to rozhořčeně demokratická zákonodárkyně Karen Bassová.

Zákonodárci chtějí postup policie a úřadů prošetřit. Policie provede revizi celých nepokojů i příprav na ně. Kolem Kapitolu teď bude po celých 30 dní stát dva metry vysoký plot. Přímo na místě ve středu policie zatkla jen 13 lidí, až později desítky dalších. Policie sbírá videozáznamy a identifikuje další výtržníky, které bude moci později obvinit a zatknout.

Video: Policie byla skandálně nepřipravená, ale nebylo to jen tak, byla tam určitá sympatie s demonstranty

Policie byla skandálně nepřipravená, ale nebylo to jen tak, byla tam určitá sympatie s demonstranty, říká profesor historie z univerzity v Bostonu. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 9 minutami

Obcím loni přebytek hospodaření klesl, kraje vykázaly schodek

Obce loni hospodařily s přebytkem 19 miliard korun a hospodaření krajů vykázalo schodek pět miliard korun. Na internetu o tom informovalo ministerstvo financí. Předloni obce hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo i přes dopady pandemie koronaviru s přebytkem 14 miliard korun, zatímco o rok dříve to bylo 31,7 miliardy korun.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 32,2 miliardy korun na 626,4 miliardy korun. Za růstem byly především transfery ze státního rozpočtu. Naopak daňové příjmy klesly o 18,6 miliardy korun na 301,6 miliardy korun.

Celkové výdaje územních rozpočtů loni stouply o 49,8 miliardy na 612,2 miliardy korun. Z toho běžné výdaje vzrostly o 38,1 miliardy na 476,6 miliardy korun. Kapitálové výdaje, tedy investice, stouply o 11,8 miliardy na 135,6 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Výbuch u testovacího centra v Nizozemsku. Podle policie šlo zřejmě o útok

Exploze neznámé výbušniny ve středu ráno poškodila centrum pro testování na koronavirus v nizozemském městečku Bovenkarspel. Policie podle agentury Reuters hovoří o úmyslné akci a snaží se zjistit, co přesně výbuch způsobilo. Nikdo při něm nebyl zraněn, hlášena jsou pouze rozbitá okna.

"Zatím přesně nevíme, co vybuchlo, nejdříve to musí vyšetřit pyrotechnici," řekl policejní mluvčí Menno Hartenberg. Exploze obcí Bovenkarspel, která leží asi 55 kilometrů severně od Amsterodamu, otřásla těsně před sedmou ráno, když bylo ještě testovací středisko zavřené. Všechny dopolední odběrové termíny pak byly zrušeny.

Policie prostor uzavřela a domnívá se, že odběrové místo se stalo terčem útoku. "Tvrdíme, že něco takového se nestane jen tak náhodou," uvedl Hartenberg. Výbušninu podle něj "někdo musel umístit".

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

Další zprávy