reklama
 
 

V Guineji-Bissau zastřelili prezidentského kandidáta

5. 6. 2009 10:47
Ministra Bacira Dabu potkal stejný osud jako jeho spojence, exprezidenta Vieiru

Bissau - Jeden z kandidátů nadcházejících prezidentských voleb v západoafrickém státě Guinea-Bissau a člen vlády Baciro Dabo byl dnes časně ráno zastřelen skupinou neznámých ozbrojenců.

S odvoláním na tamní rozhlas o tom informovala agentura Reuters.

Prezidentské volby, v nichž měl 50letý Dabo údajně solidní šanci na úspěch, byly vypsány na 28.června.

Jejich vítěz má ve funkci hlavy státu vystřídat Raimunda Perreriru, jenž byl do nejvyššího úřadu dočasně jmenován coby úřadující předseda parlamentu počátkem března po smrti posledního řádně zvoleného prezidenta.

Tím byl kontroverzní matador zdejšího protikoloniálního boje za nezávislost, později zavržený a znovu omilostněný Joao Bernardo Vieira.

Armáda versus prezident

Vieira, jehož spory s armádním velením na sklonku 90.let uvrhly zemi do krátké občanské války, byl zastřelen (a podle některých zpráv následně rozsekán mačetami na kusy) skupinou vojáků pouhý den poté, co při pumovém útoku na sídlo generálního štábu zemřel jeho rival, vrchní armádní velitel Batista Tagme Na Waie.

Armáda se nicméně od incidentu distancovala a odmítla, že by šlo o pokus o státní převrat. V souladu s ústavou se také funkce přechodně ujal předseda parlamentu.

Mezinárodní společenství vraždu Vieiry odsoudilo, na státní pohřeb kontroverzního státníka ale do Bissau žádný zahraniční představitel nedorazil.

Dabo byl považován za jediného Vieirova spojence, který si v nové vládě udržel místo. A někteří lidé uvnitř armády mohli mít prý obavy, že by v případě svého vítězství ve volbách usiloval o stíhání osob zodpovědných za exprezidentovu vraždu.

autor: Pavel Vondra | 5. 6. 2009 10:47

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama