Vojáci zavraždili prezidenta Guineje-Bissau

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
2. 3. 2009 11:52
Zatím není jasné, za jakých okolností prezident zemřel

Bissau - Joao Bernardo Vieira, prezident Guineje-Bissau, byl zavražděn.

Jeho život ukončili vojáci pár hodin poté, co v této západoafrické zemi vypukly nepokoje.

Informovala o tom agentura Reuters s tím, že v okolí prezidentského paláce byla slyšet střelba.

Nepokoje odstartovala vražda šéfa ozbrojených sil. Generál Batista Tagme Na Wai zahynul při nedělním útoku na sídlo generálního štábu. Bylo veřejným tajemstvím, že se s prezidentem nemohl vystát a podle zdrojů Reuters bylo zabití prezidenta pomstou za smrt Na Waie.

Zprávu o smrti hlavy státu potvrdili anonymně dva členové prezidentské stráže. Pro AFP rovněž informaci potvrdil mluvčí armády Zamura Induta. Prezident byl údajně zastřelen poté, co odmítl výzvu angolských diplomatů a neuchýlil se na jejich ambasádu, kde se nyní skrývá jeho žena.

Zatím není zřejmé, co přesně se v paláci odehrálo a jak Vieira zemřel. Podle dosud nepotvrzených informací byl zastřelen a jeho tělo vojáci nechali ležet doma.

Foto: Aktuálně.cz

Guinea-Bissau má pouhých 1,6 milionu obyvatel. Tato bývalá portugalská kolonie zažila v posledních letech sérii nepokojů - a to jak vojenských, tak civilních.

Je oblíbeným překladištěm pašeráků kokainu z Latinské Ameriky, kteří mají jednak lepší vybavení než vládní jednotky, jednak na pašování drog spolupracují s armádou.

Prezident Vieira se moci chopil po volbách v roce 2005. Dříve byl armádním šéfem, po svém účínkování v občanské válce na začátku 90. let byl však odstaven. Už v listopadu minulého roku byl podniknut kulometný a granátový útok na jeho dům.

Vojáky, kteří byli z tehdejšího pokusu o atentát obviněni, jejich kolegové údajně nyní propustili na svobodu.

Guinea-Bissau je jednou z nejchudších zemí světa. Jejím hlavním obchodním artiklem jsou ořechy kešu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

EU prodloužila do roku 2032 zrušení roamingových poplatků

Zákazníci evropských telekomunikačních operátorů budou moci dalších deset let volat, posílat textové zprávy a připojit se k internetu ve všech zemích Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru (EHP) za stejné ceny jako doma. V tiskové zprávě to dnes uvedla Evropská komise (EK), která tak prodloužila bezplatný roaming do roku 2032. Zároveň oznámila s platností od 1. července další pravidla. Ta mají zaručit stejně kvalitní internet jako v domovské zemi, upozorňování na jinou než pozemní síť či zlepšený přístup k tísňovému volání v celé EU.

"Díky nařízení o roamingu jsme mohli všichni začít používat v zahraničí svůj mobilní telefon tak, jak jsme byli zvyklí z domova," uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. "Při svých cestách po EU proto můžeme bez příplatků telefonovat, posílat textové zprávy a používat internet. To je velmi hmatatelná výhoda, kterou nám přinesl náš jednotný evropský trh. Prodloužení platnosti těchto pravidel zachová konkurenceschopnost cen mezi operátory a umožní spotřebitelům využívat bezplatné roamingové služby dalších deset let," dodala.

Podle nových pravidel mají operátoři poskytující mobilní služby zajistit, aby spotřebitelé měli přístup k síti čtvrté generace (4G) nebo k pokročilejší 5G.

Zdroj: ČTK
Další zprávy