Vojáci zavraždili prezidenta Guineje-Bissau

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
2. 3. 2009 11:52
Zatím není jasné, za jakých okolností prezident zemřel

Bissau - Joao Bernardo Vieira, prezident Guineje-Bissau, byl zavražděn.

Jeho život ukončili vojáci pár hodin poté, co v této západoafrické zemi vypukly nepokoje.

Informovala o tom agentura Reuters s tím, že v okolí prezidentského paláce byla slyšet střelba.

Nepokoje odstartovala vražda šéfa ozbrojených sil. Generál Batista Tagme Na Wai zahynul při nedělním útoku na sídlo generálního štábu. Bylo veřejným tajemstvím, že se s prezidentem nemohl vystát a podle zdrojů Reuters bylo zabití prezidenta pomstou za smrt Na Waie.

Zprávu o smrti hlavy státu potvrdili anonymně dva členové prezidentské stráže. Pro AFP rovněž informaci potvrdil mluvčí armády Zamura Induta. Prezident byl údajně zastřelen poté, co odmítl výzvu angolských diplomatů a neuchýlil se na jejich ambasádu, kde se nyní skrývá jeho žena.

Zatím není zřejmé, co přesně se v paláci odehrálo a jak Vieira zemřel. Podle dosud nepotvrzených informací byl zastřelen a jeho tělo vojáci nechali ležet doma.

Foto: Aktuálně.cz

Guinea-Bissau má pouhých 1,6 milionu obyvatel. Tato bývalá portugalská kolonie zažila v posledních letech sérii nepokojů - a to jak vojenských, tak civilních.

Je oblíbeným překladištěm pašeráků kokainu z Latinské Ameriky, kteří mají jednak lepší vybavení než vládní jednotky, jednak na pašování drog spolupracují s armádou.

Prezident Vieira se moci chopil po volbách v roce 2005. Dříve byl armádním šéfem, po svém účínkování v občanské válce na začátku 90. let byl však odstaven. Už v listopadu minulého roku byl podniknut kulometný a granátový útok na jeho dům.

Vojáky, kteří byli z tehdejšího pokusu o atentát obviněni, jejich kolegové údajně nyní propustili na svobodu.

Guinea-Bissau je jednou z nejchudších zemí světa. Jejím hlavním obchodním artiklem jsou ořechy kešu.

 

Právě se děje

Další zprávy