Vojáci zavraždili prezidenta Guineje-Bissau

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
2. 3. 2009 11:52
Zatím není jasné, za jakých okolností prezident zemřel

Bissau - Joao Bernardo Vieira, prezident Guineje-Bissau, byl zavražděn.

Jeho život ukončili vojáci pár hodin poté, co v této západoafrické zemi vypukly nepokoje.

Informovala o tom agentura Reuters s tím, že v okolí prezidentského paláce byla slyšet střelba.

Nepokoje odstartovala vražda šéfa ozbrojených sil. Generál Batista Tagme Na Wai zahynul při nedělním útoku na sídlo generálního štábu. Bylo veřejným tajemstvím, že se s prezidentem nemohl vystát a podle zdrojů Reuters bylo zabití prezidenta pomstou za smrt Na Waie.

Zprávu o smrti hlavy státu potvrdili anonymně dva členové prezidentské stráže. Pro AFP rovněž informaci potvrdil mluvčí armády Zamura Induta. Prezident byl údajně zastřelen poté, co odmítl výzvu angolských diplomatů a neuchýlil se na jejich ambasádu, kde se nyní skrývá jeho žena.

Zatím není zřejmé, co přesně se v paláci odehrálo a jak Vieira zemřel. Podle dosud nepotvrzených informací byl zastřelen a jeho tělo vojáci nechali ležet doma.

Foto: Aktuálně.cz

Guinea-Bissau má pouhých 1,6 milionu obyvatel. Tato bývalá portugalská kolonie zažila v posledních letech sérii nepokojů - a to jak vojenských, tak civilních.

Je oblíbeným překladištěm pašeráků kokainu z Latinské Ameriky, kteří mají jednak lepší vybavení než vládní jednotky, jednak na pašování drog spolupracují s armádou.

Prezident Vieira se moci chopil po volbách v roce 2005. Dříve byl armádním šéfem, po svém účínkování v občanské válce na začátku 90. let byl však odstaven. Už v listopadu minulého roku byl podniknut kulometný a granátový útok na jeho dům.

Vojáky, kteří byli z tehdejšího pokusu o atentát obviněni, jejich kolegové údajně nyní propustili na svobodu.

Guinea-Bissau je jednou z nejchudších zemí světa. Jejím hlavním obchodním artiklem jsou ořechy kešu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy