Akkra - Místní vládci na severu Ghany se usnesli na zákazu rituálních vražd dětí s vrozenými fyzickými vadami. Takové děti se stávaly oběťmi pověry, podle které jsou postižené děti posedlé zlými duchy a mohou na své blízké přivolat neštěstí.
Zákaz podle stanice BBC zahrnuje sedm měst, ale podle aktivistů neskýtá žádnou záruku, že předsudek se podaří vykořenit v celé zemi.
Stávalo se, že postižené dítě dostalo číši rostlinného jedu jen kvůli tomu, že se narodilo zrovna ve chvíli, kdy se stala nějaká rodinná pohroma.
Mastičkáři, kteří až dosud v roli travičů míchali smrtící lektvary, mají plnit novou roli - naopak se zasazovat za práva postižených dětí.
O životě dětí rozhodoval "jasnovidec"
Kdo bude přistižen při pokusu dítěti ublížit, bude předán do rukou policie, pohrozil náčelník Naba Henry Abawine Amenga-Etigo.
O životě a smrti dětí často rozhodoval jasnovidec, který sám ani postižené dítě neviděl. Investigativní reportér Anas Aremeyawa Anas BBC vylíčil, jak přinesl k věštci loutku coby svého potomka, který je postižený a má i žaludeční potíže.
"Radil se s věštbami, skákal nahoru a dolů a pak tvrdil, že věštby potvrzují, že v dítěti se usadil ďábelský duch, a proto je nutné jej ihned zabít - vždyť už zavinilo smrt dvou členů mé rodiny," řekl.
Zákaz je zřejmě výsledkem dlouhodobé osvětové kampaně nevládní organizace Afrikids Ghana. Její představitel Raymond Ayine připouští, že "zarmucující barbarský zvyk" je běžnější na venkově, kde jsou předsudky a pověry zvláště silné.
A také místní ženy kvůli nedostatku zdravotní péče často přivádějí na svět předčasně narozené děti, u nichž jsou zdravotní komplikace a postižení častější.
Strach ze zlých duchů je v lidech silně zakořeněný
Situace se nicméně zlepšuje. V posledních třech letech, ještě před vyhlášením zákazu, nebyla v oblasti zaznamenána žádná rituální vražda.
Aktivista přičítá vyšší vzdělanosti i osvětové kampani, že stále více lidí chápe, že fyzické postižení je zdravotní záležitost, a ne dílo nadpřirozených sil.
V dalších oblastech na severu Ghany je ale stále rozšířené pronásledování "čarodějnic". Po nařčení následuje vyhnání ze vsi či dokonce smrt, pokud obviněná žena neuteče dost rychle. Zbytek života pak stráví ve zvláštním "táboru čarodějnic".
V roce 2010 vyvolal v zemi velký rozruch případ dvaasedmdesátileté ženy nařčené z čarodějnictví, kterou o několik generací mladší ženy a muži mučili, dokud se nedoznala. Pak ji polili petrolejem a upálili.
Strach před zlými duchy a kouzly ale prý zůstává silně zakořeněný rovněž v řadách místní elity.