Této nové verzi koronavirové varianty omikron se také někdy přezdívá "neviditelná". Důvodem je fakt, že jí chybí jedna typická mutace na povrchu viru, která je dobře patrná i při testování PCR metodou.
Neznamená to, že by tyto testy virus nedokázaly odhalit. Nemusí ale poznat, o kterou verzi jde. Jenže právě na základě této informace úřady získávají přehled o tom, jak moc se nová verze viru šíří a co mezi lidmi způsobuje. V případě BA.2 je tak potřeba použít složitější a zdlouhavější laboratorní metodu, takzvané sekvenování.
Jedním z evropských premiantů v sekvenování je Dánsko. Zdejší úřady varují, že rozdíly mezi původním omikronem a jeho novým příbuzným jsou podstatné, což by mohlo znamenat i odlišné chování viru v lidském organismu.
Tady nabízí analýza z Dánska důvod k optimismu: zatím nejsou známky toho, že by verze BA.2 způsobovala těžší průběh onemocnění. Hospitalizaci nejspíš dokážou účinně bránit dostupné a nyní používané koronavirové vakcíny.
I made some new charts, since BA.2 has now clearly passed BA.1 in Denmark.
— Josette Schoenmakers (@JosetteSchoenma) January 20, 2022
Delta seems to be reduced to less than 1% since 13th of January.
I cut of the last 3 days, because I think those days will change when more data comes in. https://t.co/pCmyHIYEtK pic.twitter.com/5PHLLWCOQz
Mírnější průběh nemoci covid-19 po nákaze omikronem vyvolal v posledních týdnech naději, že dvouletá pandemie začne s rozšířením této varianty postupně slábnout. Některé země proto uvolňují opatření. Například ve Francii ale čísla opět rostou. Za poslední týden země hlásí průměrně přes 300 tisíc nově nakažených denně.
Podle Antoina Flahaulta, epidemiologa a ředitele Institutu globálního zdraví na univerzitě v Ženevě, může být příčinou i neviditelný omikron. "Zřejmě může za to, že epidemie v Dánsku pokračuje," uvedl pro list La Depeche du Midi. Aktuální situaci přirovnává k polovině loňského prosince. "Tehdy jsme si mysleli, že jsme dosáhli vrcholu epidemie, ale varianta omikron šíření viru urychlila. Nová varianta může nákazy nastartovat znovu," míní Flahault.
Co způsobuje rychlé šíření BA.2, vědci zatím s jistotou nezjistili. Jedním z možných vysvětlení je, že je tato verze ještě nakažlivější. "(Nebo) je odolnější vůči imunitě v populaci. Zatím nevíme," uvedl pro televizní stanici TV 2 Anders Fomsgaard z dánského Státního serologického institutu (SSI).
Podle něj by se tak mohlo stát, že "mladšího bratříčka" omikronu chytnou i lidé, kteří se nakazili velmi nedávno. "Ale nejsme tak nervózní, protože navzdory rychlému šíření počet hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče klesá," dodává Fomsgaard.
BA.2 se zatím šíří hlavně ve Skandinávii, Indii nebo Singapuru, ale zaznamenaly ho i americké laboratoře. Celkem čtyři stovky případů verze BA.2 odhalila v prvních deseti lednových dnech také Velká Británie, kde v posledních týdnech epidemie zpomalovala. Zdejší úřady zatím novou verzi viru sledují.
"Nepřekvapilo by mě, kdyby BA.2 v nadcházejících měsících postupně nahradila (omikron)," uvedl pro list Independent virolog Tom Peacock z britské Imperial College London. Podle něj ale není namístě očekávat, že by nová verze průběh epidemie proměnila tak zásadně, jako se to stalo v závěru loňského roku. Tehdy omikron vystřídal méně nakažlivou variantu delta, která ale naopak způsobuje závažnější průběh onemocnění. Na rozdíl od Fomsgaarda britský virolog věří, že prodělání původního omikronu lidem poskytne "ucházející" ochranu i před novou verzí.
There's not any functional or epidemiological data to show any meaningful differences....yet. But BA.2 has become dominant in Denmark, out-competing BA.1, and its prevalence is rising in India, Singapore, Sweden, the UK and other countries /2 Graph via @Mike_Honey_ pic.twitter.com/eWIZ6cWmJc
— Eric Topol (@EricTopol) January 23, 2022
Koronavirus SARS-CoV-2 mutuje prakticky neustále, stejně jako ostatní viry. Je proto nutné počítat s tím, že nové verze se budou objevovat průběžně, shodují se odborníci.
Prvních 173 případů BA.2 předběžně odhalily také laboratoře v Česku, sekvenování definitivně potvrdilo jeden případ na Ostravsku. "Ačkoli varianta BA.2 přitahuje pozornost odborné i laické veřejnosti, klinická praxe zatím v zasažených zemích nehlásí změny v průběhu onemocnění nebo v počtech hospitalizovaných," uvedla ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.